Fél pályán lezártak négy főutat Balmazújvárosnál az általuk földadónak nevezett helyi adó bevezetése ellen tiltakozó gazdák csütörtök reggel.

A nemzeti zászlókkal és transzparensekkel felszerelt traktorokkal és más munkagépekkel érkező gazdák felsorakoztak a városháza előtt is.

A gazdák nehezményezik, hogy az önkormányzat aranykoronánként évi 300 forint települési adót vetett ki a földekre, ami számításaik szerint hektáronként 10 ezer forint adót jelent évente.

A reggel 8-tól délután 4-ig tartó félpályás demonstráció idején rendőrök irányítják a forgalmat az érintett útszakaszokon.
(MTI)

Finomhangolásra készülnek a földforgalmi törvényben is a tárcánál, ami megint helyzetbe hozhatja a külföldi "befektetőket"

A földforgalmi törvény „finomhangolására” is készül a kormány - jelentette be a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Szerintük bővíteni kell a földműves fogalmát, illetve pontosítani kell az elővásárlási, elő-haszonbérleti jogosultak körét, az előzetes elutasítások okait is. Pont ezeknél sarkalatos a külföldiek földhöz jutása hazánkban és itt jön a turpiszság;
- Ágazati szakértők szerint ugyanakkor szükségessé válhat a földforgalmi törvény módosítása annak kapcsán is, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben a jogszabály nem nemzetközisége miatt. Egyelőre azonban kérdéses, hogy az eljárás mikor és milyen eredményekkel zárul le. Az is elképzelhető, hogy a magyar jogszabály az Európai Bíróságon landol. Tehát az Unió nem igen nyugszik bele az efféle diszkriminációba... Ez továbbra is a magyar gazdák idegein táncol.
A Jobbik is megszólalt az ügyben, miszerint;
Az ellenzéki politikus egyúttal arra szólította fel az önkormányzatokat, hogy ne vezessenek be települési adót, a Fideszt pedig a vonatkozó törvény megsemmisítésére kérte. A települési adó "egyik mutációjaként" hivatkozott a földadóra, kiemelve: téved a földművelésügyi államtitkár és a kormánypárti képviselők, amikor azt mondják, hogy mezőgazdasági vagy egyéni vállalkozókat, őstermelőket nem lehet megadóztatni, s év közben nem lehet adót emelni - jelentette be Hegedűs Lorántné, a párt országgyűlési képviselője. Az ellenzéki képviselő szerint a kormány a települési adóval "életveszélyes fegyvert" adott az önkormányzatok kezébe, ami visszafelé is elsülhet. Úgy fogalmazott, hogy az adó nem érintené azon külföldieket, akik zsebszerződésekkel jutottak hozzá mintegy 1 millió hektár földhöz, viszont jelentősen sújtja a kisembereket. Mint ismert, a földadó kivetésének lehetőségét az idénre vonatkozó adótörvények múlt évi módosításával teremtette meg a parlament. Az elmúlt hetekben számos nyilatkozat látott napvilágot arról, hogy eddig mennyi önkormányzat élt az új adóztatási lehetőséggel.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége szerint az önkormányzatok várhatóan jövőre vezetnének be tömegesen földadót, ha addig e lehetőség hatályban marad.

Tóth János - Hernád Völgye H.H.K.

És a kasza vissza lett akasztva az eresz alá

A fideszes vezetésű Balmazújvároson tiltakozó megmozdulás zajlik a földadó ellen, mintegy ötven traktorral félpályán lezárták a városból kivezető utakat. Az agrártárca egyetért a tüntetőkkel.
– Hány bőrt akartok még lehúzni rólunk? Elég volt! Ne üssetek tovább bennünket! Több adót már nem bír el a nép! – ilyen feliratú molinókkal mentek utcára ma azok a balmazújvárosi gazdák, akiknek a helyi önkormányzat által január elsejével bevezetett rendelete szerint idén már adózniuk kell a termőföldjük után. Méghozzá nem is keveseknek és nem is keveset.
trakt1
Az új adó csaknem ezer földtulajdonost érint a Hajdú-Bihar megyei mezővárosban a legkisebbektől a legnagyobbakig. Aranykoronánként háromszáz forintot kell fizetniük az egy hektáros zártkert-tulajdonosoknak éppúgy, mint az ezer hektáros nagygazdáknak.
Az utóbbiaknak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, hiszen – átlagosan húsz-harminc aranykoronás területekkel számolva – egy-egy nagygazdálkodó évi földadója elérheti a 6-9 millió forintot. Nem csoda, hogy a parasztíró Veres Péter szülővárosában felbolydult a nép.
Tegnap reggel nyolc órától öt helyszínen mintegy ötven traktorral félpályás útlezárást szerveztek, kivonultak a Balmazújvárosból kivezető négy út mindegyikére, és demonstráltak a városháza épülete előtt is. A főtérre vezényelt traktorok egyikére még egy kiegyenesített kaszát is tűztek, éppen átellenben a talapzatán sztoikus nyugalomban üldögélő Veres Péter szobrával.
trakt2
– Mit szólna az öreg, ha ezt látná? – kérdezte valaki a tömegben, de válaszképpen csak elkeseredett legyintéseket kapott. Kérdeztem egy hetven körüli, munkásruhában lévő férfitől, hogy őrá idén mekkora összegű földadó esik, mire a fejét rázta:
– Még ki se mertem számolni! Így is az orvost járom, de ha számolnék, hát mentő vinne el.
Megtudom tőle: tősgyökeres balmazújvárosi, ötven hektáron gazdálkodik, és nem érti, hogy most miért sarcolták meg. Megemlítem neki, hogy a fideszes városvezetés azt ígéri: a befolyt pénzt az utakra fordítják, sőt a külterületi dűlőutakat is rendbe akarják szedni belőle, mire az öreg egyszerűen kiröhög:
– Maga még elhiszi, amit ezek mondanak? Ne legyen gyerek!
Szilágyi László nyakában egy tábla lóg ezzel a felirattal: „Viktor! Nem ezt ígérted!”. A 47 éves gazda marhát és juhot tart, s a jószág számára 15 hektáron termel kukoricát. Felindulva sorolja:
– Nem elég az iparűzési adó, a huszonhét százalékos ÁFA, a személyi jövedelemadó, az építményadó, de még földadót is fizessünk?! Ezek elveszik a munkánk eredményét? Lerágnak rólunk mindent, nem hagynak a csonton húst!
hirdetés
Kérdem tőle, hogy szerinte lesz-e foganatja a demonstrációnak, mire azt válaszolja:
– Ha nem vonják vissza, folytatjuk tovább. Ezt nem lehet hagyni, mert nem csak a gazdák nevében vagyunk itt, hanem minden magyar állampolgár nevében. Az okosabbja már külföldre ment, de mi maradtunk, hát álljunk magunkért!
trakt3
A tömegben feltűnik Koroknai Imre fideszes alpolgármester, aki megérti a gazdák indulatát, de cserébe ő is megértést kérne a tüntetőktől.
– Nem öröm az új adó senkinek, de ha a városnak hitelt már nem szabad fölvennie, az úthálózat rendbetételére valahonnan forrást kell szerezni – magyarázza. – A lakosság részéről elvárás, hogy legyenek rendben az utak, úgyhogy úgy döntöttünk: járuljon hozzá, aki megteheti. Ráadásul arányos közteherről van szó! Akinek kicsi földje van, alig fizet, de az ezer hektáros gazda adója elérheti a hat milliót. Különben honnét lenne pénz? A város turisztikailag nem vonzó, az ipara pedig nem jelentős. Mi marad? A mezőgazdaság.
Nem tudni, hogy a balmazújvárosi gazdák tiltakozó akciója sikeres lesz-e, mindenesetre a demonstrálók közül sokan azt mondták: legközelebb nem félpályás útlezárás lesz, ha kell, teljes egészében megbénítják a forgalmat, mert az új adó szerintük igazságtalan és elviselhetetlen. Igaz, a megsarcoltak sorában nincsenek egyedül: a Hajdú-Bihar megyei kisvárosban két éve az építményadót is bevezették az üzlethelyiségekre. Volt egy kis morgás, de Veres Péter népe mit tehet? Fizet, mint mindig.
Az ügyről állásfoglalást kértünk a Földművelésügyi Minisztériumtól, amely közölte: a tárca továbbra sem támogatja a földadót. A minisztérium azt írta: a balmazújvárosi demonstrálók kifogásolják, hogy az önkormányzat aranykoronánként évi 300 forint települési adót vetett ki a földekre, ami számításaik szerint hektáronként 10 ezer forint adót jelent évente. Az agrártárca egyetért a tiltakozó földművesekkel.
(NOL)