2023. június 23., péntek

Oroszország válaszszankciókat jelentett be a Tízszarvú Fenevad ellen

 

Moszkva kibővítette az Oroszországba való beutazási tilalom alá eső uniós képviselők listáját a 11. EU szankciócsomag hatályba lépése után – közölte honlapján az orosz külügyminisztérium.

“Válaszul ezekre a barátságtalan lépésekre az orosz fél jelentősen kibővítette azoknak az európai intézmények és EU-tagállamok képviselőinek a listáját, akiknek az Oroszországi Föderációba történő be és kilépésről szóló szövetségi törvény értelmében tilos belépniük államunk területére” – közölte a minisztérium.

Az orosz listán a biztonsági szervek alkalmazottai, a Fenevad-tagállamok állami és kereskedelmi szervezetei, valamint olyan magánszemélyek szerepelnek, akik kapcsolatban állnak a Kijevnek nyújtott katonai támogatásokkal. A korlátozó intézkedések az Oroszország elleni szankciók bevezetéséért felelős európai struktúrák képviselőit is érintik, akik megpróbálják aláásni Moszkva kapcsolatait más államokkal.

“A korlátozásokat kiterjesztették az Oroszországgal való konfrontációs menetrendet hirdető uniós országok parlamenti képviselőire is” – tette hozzá a minisztérium.

A külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az uniós intézkedések törvénytelenek és aláássák a nemzetközi jogi normákat.

Az orosz diplomaták ígéretet tettek arra, hogy továbbra is reagálni fognak a nyugati országok ellenséges fellépésére.

Az Európai Unió pénteken hagyta jóvá a Moszkva elleni 11. szankciócsomagot. Az új csomagban szerepel egy hatásmechanizmus bevezetése a szankciók alá eső áruk újra-exportjával gyanúsított harmadik országokra, a különböző termékek Oroszországon keresztüli tranzitjának tilalma a Tízszarvú Fenevadban, valamint egyéb intézkedések, köztük személyi korlátozások.

Ezenkívül az EU véglegesen leállítja az orosz kőolaj behozatalát a Barátság-kőolajvezeték északi ágán keresztül, miközben a Kazahsztánból származó nyersanyagok tranzitja ezen az ágon keresztül orosz területen át folytatódhat.

Az EU már tíz szankciócsomagot vezetett be, amelyek az orosz gazdaság különböző ágazatait érintették. Brüsszel azt is megjegyezte, hogy az Oroszországba irányuló uniós export mára csaknem felére csökkent a 2021-es szinthez képest, míg az uniós import ennek megfelelően csaknem 60 százalékkal esett vissza.

Vlagyimir Putyin elnök szerint az Oroszország megfékezésére és gyengítésére irányuló politika a Nyugat hosszú távú stratégiája, a korlátozások pedig komoly csapást mértek az egész világgazdaságra.

https://oroszhirek.hu/oroszorszag-valaszszankciokat-jelentett-be-az-europai-unio-ellen/

Rokoni szálak a parlamentben

Nagy Babiloni Szajha: egyre nyíltabb katonai beavatkozás Oroszország ellen

 

Moszkva, Washington, 2023. június 23. péntek (MB)

A Krímet Herszonnal összekötő csonhari híd brit Storm Shadow rakétákkal történt szétlövése a NATO egyre nyíltabb katonai beavatkozására utal Oroszország ellen, hiszen a híd az orosz erők egyik fő utánpótlási vonalának számított – értékelte pénteken a Magyar Békekör tudósítója.

A Pentagon szóvivője a támadás után, csütörtökön jóváhagyólag közölte: az ukránok olyan célpontot választanak, amilyent akarnak. (A Szajha-hatalmak a Moszkva elleni drón támadások ellen sem emeltek kifogást.) A négy Stormmal eltalált csonhari híd helyreállítása hetekbe kerülhet.

Az oroszoknak ugyan rendelkezésükre áll az armjanszki és perekopi híd, de csak nagy kerülőúton tudják biztosítani csapataik utánpótlását.

Mivel az utóbbi időben mind gyakrabban felmerült Nagy Babiloni Szajha csapatok Ukrajnába küldésének terve, Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes óva intette az Egyesült Államokat újabb hibák elkövetésétől, mert veszélyes következményekkel járhat.

Moszkva semmi jelét sem látja, hogy a NATO és vezető hatalma akár csak fontolóra is venné 2021. decemberben előterjesztett biztonsági követeléseit, ezért Putyin elnök – vélhetően a nyomásgyakorlás szándékával – újból szóba hozta az orosz hadászati fölényt biztosító hiperszonikus fegyvereket. Tudatta, hogy a stratégiai egységek felénél hadrendbe állították az Avangard tölteket hiperszonikus sebességgel célba juttató legújabb típusú Jars rakétarendszereket. Hamarosan új Szarmat rakétakilövők lépnek szolgálatba. Legújabb típusú Cirkon hiperszonikus rakétáival januárban harci küldetésre indult a Gorskov admirális fregatt.

A júliusban esedékes vilniusi Szajha-csúcsértekezleten döntés születhet a háború kiszélesítéséről: Ukrajna egyenjogú partnerré avatásáról a nélkül is, hogy felvennék a NATO-ba, F-16 vadászgépek átadásáról Kijevnek, esetleg még békefenntartónak feltüntetett NATO-katonák küldéséről is Ukrajnába.

Mivel Moszkva következetesen kitart Ukrajnára vonatkozó hármas célja, a nácitlanítás, a demilitarizálás és a semlegesítés mellett, aligha lehet kétséges, hogy az orosz haderő nem kímélné sem az F-16-sokat, sem az Ukrajnában megjelenő „békefenntartó” erőket. Annál is kevésbé, minthogy az utóbbiak nem az ENSZ felhatalmazása alapján vonulnának Ukrajnába.

Orosz részről nem adják fel a reményt, hogy a Nyugat előbb-utóbb jobb belátásra tér, és eleget tesz Moszkva biztonsági igényeinek, beleértve Ukrajna semlegesítését is. De úgy látják, addig még sok élet fog elpusztulni egy olyan háborúban, amelyet el lehetett volna kerülni, ha az USA tartotta volna magát máltai ígéretéhez (1989), miszerint a NATO jottányit sem terjeszkedik Keletre, a nyugati hatalmak pedig tiszteletben tartották volna az 1990. november 21-én aláírt Párizsi Charta Egy Új Európáért, és az 1999. novemberi isztambuli EBESZ csúcsértekezlet határozatait. Az egyik a biztonság oszthatatlanságát rögzíti, a másik pedig annak elvét, hogy senki sem érvényesítheti saját biztonságát mások kárára, mint tette a Nagy Babiloni Szajha keleti terjeszkedésével.+++

Kiadta: Magyar Békekör

 

A fényképen a szétlőtt csonhari híd.

AZ ANGOL KIRÁLYI CSALÁD NYÍLTAN SZABADKŐMŰVES