Iszlamabad, 2024. október 15. kedd (MB)
Oroszország katonai segítségben részesíti a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot (Észak-Koreát), ha megtámadják – közölte Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes kedden Iszlamabadban.
Az erről szóló rendelkezések abban az átfogó stratégiai partneri szerződésben szerepelnek, amelyet Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető június 19-én írt alá Phenjanban.
A szerződés 4. cikkelyének értelmében a felek, agresszió esetén minden szükséges segítséget megadnak egymásnak, beleértve a katonai segítséget is.
Abban az esetben, ha az egyik felet bármely ország vagy több ország fegyveres támadása éri, és így hadiállapotba kerül, a másik fél az ENSZ Alapokmánya 51. cikkével összhangban, valamint az Orosz Föderáció és a KNDK törvényeinek megfelelően, minden rendelkezésére álló eszközzel haladéktalanul katonai és egyéb segítséget nyújt – idézte Rudenko a szerződésben foglaltakat.
A Magyar Békekör hozzáfűzte: az utóbbi időben elmérgesedett a viszony a két Korea között. Phenjan és Szöul azzal vádolja egymást, hogy háborúra készül a másik ellen. Észak-Korea kedden biztonság okokból felrobbantotta a Dél-Koreába vezető utakat.+++
Kiadta: Magyar Békekör
Oroszország katonai segítséget nyújt Észak-Koreának, ha az országot támadás éri, ahogyan azt a Moszkva és Phenjan közötti szerződés előírja – közölte Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes.
„Ha a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság ellen agressziós cselekményt követnek el, minden szükséges intézkedést megteszünk a mi jogszabályainknak megfelelően, a KNDK jogszabályaival összhangban” – mondta a TASZSZ hírügynökség kérdésére.
Rudenko elmondta, hogy az Oroszország és Észak-Korea közötti átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződésben, amelyet előző nap terjesztettek az Állami Duma elé ratifikációra, szerepelnek erre vonatkozó záradékok.
„A szerződésben minden benne van: a harmadik és a negyedik cikkely. A szerződést aláírták, tehát nyilvános” – mondta.
„Van benne 4. cikkely, amely pontosan az agresszió esetén történő kölcsönös segítségnyújtás kérdésével foglalkozik, hogy a felek az egyik fél elleni agresszió esetén minden szükséges segítséget megadnak egymásnak, beleértve a katonai segítséget is”.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban az Oroszország és Észak-Korea közötti átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződést terjesztette az Állami Duma elé ratifikálásra. A szerződést 2024. június 19-én írták alá Phenjanban.
A szerződés előírja, hogy a felek állandó jelleggel, nemzeti jogszabályaik és nemzetközi kötelezettségeik figyelembevételével fenntartják és fejlesztik az átfogó stratégiai partnerségi kapcsolatokat, amelyek az állami szuverenitás és területi integritás kölcsönös tiszteletben tartásának, a belügyekbe való be nem avatkozásnak, az egyenlőségnek és a nemzetközi jog egyéb, az országok közötti baráti kapcsolatokra és együttműködésre vonatkozó elvein alapulnak. A felek a szerződéshez csatolt feljegyzés szerint a globális stratégiai stabilitás és egy igazságos többpólusú nemzetközi rendszer megteremtésére törekszenek.
A
szerződés kimondja, hogy az egyik fél ellen irányuló fegyveres támadás
közvetlen fenyegetése esetén a felek az egyik fél kérésére
haladéktalanul aktiválják a kétoldalú konzultációs csatornákat, hogy
összehangolják álláspontjukat, és megállapodjanak a lehetséges
gyakorlati intézkedésekről, hogy segítsék egymást a fenyegetés
elhárításának elősegítése érdekében. Abban az esetben, ha az egyik fél
bármely ország vagy több ország részéről fegyveres támadásnak van
kitéve, és ezáltal hadiállapotba kerül, a másik fél az ENSZ Alapokmány
51. cikkével, valamint az Orosz Föderáció és a KNDK jogszabályaival
összhangban haladéktalanul katonai és egyéb segítséget nyújt minden
rendelkezésére álló eszközzel.
https://oroszhirek.hu/oroszorszag-katonai-segitseget-nyujt-eszak-koreanak-ha-azt-tamadas-eri/