Uram, a te szentséges szívednek ajánlom fel az egész életemet, múltamat, jelenemet, jövőmet, a legkisebb cselekedetem is. Irányíts és vezérelj engem. Add meg a tisztánlátás kegyelmét, hogy meg tudjam különböztetni a jót a rossztól. Add, hogy egész nap neked éljek.
2024. november 8., péntek
Kreml: Oroszország kész a párbeszédre, de Ukrajnával kapcsolatos céljai változatlanok
Moszkva, Szocsi, 2024. november 8. péntek (MB)
Oroszország kész a párbeszédre az Egyesült Államok új elnökével, de nem enged Ukrajnával kapcsolatos biztonsági céljaiból – jelentette a Magyar Békekör tudósítója pénteken a Kreml szóvivőjének közlése alapján.
Az orosz elnök kezdettől fogva a békés rendezésre törekedett, s csak az után döntött a katonai beavatkozás mellett, amikor a Nyugat és Kijev megakadályozta Moszkva jogos biztonsági követeléseinek teljesítését – adta értésre Dmitrij Peszkov.
Mint ismeretes, Moszkva hármas célja Ukrajna nácitlanítása, demilitarizálása és semlegessége.
“Mindez hazánk és az ott élő orosz emberek biztonsági érdekeit érinti. Ezért szó sincs változásról” – mondta a szóvivő.
Putyin csütörtökön köszöntötte Donald Trumpot amerikai elnökké választása alkalmából. Moszkva Trump értésére adta, hogy ha komolyan akar tárgyalni, akkor meg kell tennie a kezdő lépést, hiszen elődje elzárkózott a tárgyalástól. A Kreml pénteken szükségesnek tartotta tisztázni, hogy tárgyalási készsége nem jelent lemondást biztonsági követeléseiről. Komoly tárgyalás alapjául a 2021. december 15-i biztonsági követeléseit tekinti.
A Valdaj konferencián mondott beszédében Putyin szükségesnek tartotta Oroszország és Európa kiegyezését egy új eurázsiai biztonsági és együttműködési rendszer megteremtéséért. „Mindenekelőtt helyre kell állítani a bizalmat egymás iránt” – mondta.
Nyugaton megint elkezdtek beszélni a Lisszabontól Vlagyivosztokig terjedő közös biztonsági rendszerről. Újból olvasgatják Charles de Gaulle erre vonatkozó elképzeléseit.
“Ha kollégáink úgy döntenek, hogy valamikor visszatérnek majd ehhez az elképzeléshez, lényegét megtalálhatják az EBESZ-dokumentumaiban, hiszen az áll bennük, hogy egy nemzet biztonsága nem érvényesíthető más nemzetek biztonságának kárára” – mondta.
A hegemón szemlélet szóba sem jöhet a formálódó új nemzetközi környezetben – fűzte hozzá. A Nyugat, mint a világrendszer egyik legfontosabb eleme, továbbra is egyenrangú a fejlődő országokkal, mivel az új világrendben senki sem uralkodhat a másik fölött. „A Nyugat hatalmas emberi, szellemi, kulturális és anyagi erőforrásokat halmozott fel, amelyek révén sikeresen fejlődhet, a világrendszer egyik legfontosabb eleme maradhat. De egy a sok közül, egyenrangú félként az aktívan fejlődő államokkal és ország csoportokkal” – fogalmazott.
„Oroszország sohasem ellenségként tekintett a nyugati civilizációra. Sohasem vallotta, hogy aki nincs velünk, az ellenünk van. Senkit sem akarunk kioktatni, sem meghatározni gondolkodásmódját. Egy új világrendszer lép a kreativitás színpadjára, összhangban a jövő kihívásaival. Ehhez mindenkinek érdeke fűződik, különös tekintettel a Nyugatra” – mondta.
A kooperatív világrendről a Znanyje társulatban tartott előadásában Dmitrij Peszkov szerdán a következőket mondta:
A globális változás kora hosszúnak ígérkezik, várhatóan évtizedeket vesz majd igénybe. Hosszú és nagyon fájdalmas átmenet lesz, mert azok a hírhedt országok, amelyeknek uralkodó rétegei 1 százalékának kezében összpontosul akkora érték, amekkorát a világ több mint 40 százaléka mondhat a magáénak, nem akarják elveszíteni kiváltságukat, hanem ragaszkodnak a régihez. De közben a gazdaságfejlesztési központok Nyugatról Keletre költöznek. Oroszország, Kína és India a vásárlóerő paritás (GDP-PPP) alapján az első öt ország közé tartozik, s az irány visszafordíthatatlan. Egy új világ felé tartunk, annak dacára is, hogy csak halvány fogalmunk van arról, milyen lesz a világ a század végére. Az egypólusú modelltől egy többpólusú rendszer felé haladunk, egy igazságosabb, nem gyarmati rendszer felé, ahol az egyenlőség, a kölcsönös előnyök és a kölcsönös tisztelet viszonyai érvényesülnek, és ahol a nagy országok nem arra törekednek, hogy megmondják a kis országoknak, hogyan éljenek, nem erőltetik rá normáikat másokra, a kicsik pedig nem tűrik el, hogy bárki is beavatkozzon a belügyeikbe – adta elő Peszkov.+++
Kiadta: Magyar Békekör