Jalta, 2025. március 27. csütörtök (MB)

A jövő együttműködésre épülő új világrendjéről, a többpólusú világ kialakításáról, benne Oroszország szerepéről tanácskoznak Jaltában kutatók és diplomaták – jelentette a Magyar Békekör tudósítója csütörtökön.

A nemzetközi kapcsolatok újjászervezésének igényével tartott nemzetközi tervezést az orosz külügyminisztérium kezdeményezte a II. világháborút lezáró jaltai konferencia 80. évfordulójához időzítve.

Az antifasiszta koalíció vezetőinek 1945. február 4. és február 11. között megtartott történelmi konferenciáján Sztálin, Churchill és Roosevelt többek között abban állapodott meg, hogy a nemzetközi együttműködés érdekében, a háború megelőzéséért létrehozzák az Egyesült Nemzetek Szervezetét.

Mint Kirill Logvinov, az orosz külügyminisztérium nemzetközi szervezetek osztályának igazgatója elmondta, a globális politika történelmi és jelenkori vonatkozásait vitatják meg, a háború utáni világrend alapjaitól a jövő többpólusú világáig. Fő céljuk, hogy megerősítsék elkötelezettségüket az ENSZ Alapokmányának kulcsfontosságú rendelkezéseiben rögzített nemzetközi jogrendszer mellett.

A Békekör tudósítója megjegyezte: Oroszország és Kína elutasítja a Nyugat arra irányuló törekvését, hogy az ENSZ Alapokmányára épülő nemzetközi jogrendet saját szájíze szerinti „nemzetközi szabályokkal” cserélje ki, melyeken ráadásul mindenkori pillanatnyi érdekei szerint változtat. Mindketten határozottan védelmükbe veszik, és kiállnak a II. világháborút követően kialakult ENSZ-jogrend mellett.

Oroszország és Kína ugyanakkor szükségesnek tartja az ENSZ szerveinek reformját is. Különös tekintettel a Biztonsági Tanácsra. A testületet a világban 1945 óta végbement gyökeres változásnak megfelelően akarja átalakítani. Hogy világpolitikai döntő szerephez jussanak benne a gyarmati sorból felszabadult, önrendelkezővé vált földrészek. Állandó tagságot javasolnak a testületben Indiának, Brazíliának és egy afrikai államnak.

Az ENSZ 1945-ben történt megalakulása óta a BT öt állandó tagja az Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia, a Szovjetunió, majd jogutódja, Oroszország. Tehát többségben vannak a nyugati államok, és féltve őrzik pozíciójukat. Érzékelik ugyan, hogy a jelenlegi egyensúly hosszú távon tarthatatlan, de az új felállásban is többségben szeretnének maradni, bevonva a testületbe Németországot és Japánt.

A kérdés a gazdasági és katonai erőviszonyok további világméretű módosulásának függvényében fog eldőlni, vélhetően egy átfogó nemzetközi konferencia keretében, melynek jövőt idéző jelképes rendezvénye a 80. évfordulóhoz időzített mostani jaltai kongresszus.+++

Kiadta: Magyar Békekör