2025. június 3., kedd

Orosz memorandum az ukrajnai konfliktus békés rendezéséről

 

Moszkva, 2025. június 3. kedd (MB)

Moszkvában nyilvánosságra hozták az ukrajnai konfliktus békés rendezésének feltételeit tartalmazó orosz dokumentumot, melyet a hétfői isztambuli tanácskozáson adtak át az ukrán félnek – jelentette a Magyar Békekör tudósítója kedden.

A memorandum három részből áll.

Első része a „végleges rendezés alapvető paramétereit” tartalmazza. Második részében a tűzszünet feltételeit taglalják. Ez a része két lehetséges forgatókönyvet tartalmaz az események alakulásától függően. Harmadik részében a lépések sorrendjére és határidejére térnek ki.

A TASZSZ hírügynökség az alábbiak szerint ismertette a memorandum főbb pontjait:

A rendezés feltételei

– Oroszország felajánlja Kijevnek, hogy megállapodást írjon alá a végleges rendezésre vonatkozó rendelkezések végrehajtásáról, nevezetesen a Krím, a Donbász és Novorosszija nemzetközi elismeréséről Oroszország részeként.

– Az ukrajnai végleges rendezés érdekében kulcsfontosságú az orosz anyanyelvűek teljes jogainak, szabadságjogainak és érdekeinek biztosítása.

– Az orosz nyelvet hivatalos nyelvvé kell tenni, a nácizmus és a neonácizmus dicsőítését és propagandáját törvénnyel kell tiltani.

– A rendezéshez szükséges az ukrán ortodox egyházra vonatkozó összes korlátozás feloldása is.

– A memorandum Ukrajna semlegességét írja elő. Ukrajnának meg kell ígérnie, hogy nem csatlakozik katonai szövetségekhez és koalíciókhoz. Tilos harmadik országok katonai tevékenysége Ukrajna területén, valamint külföldi katonai erők, katonai bázisok és katonai infrastruktúra telepítése Ukrajnába.

– Közvetlen tilalom vonatkozik a nukleáris fegyverek ukrajnai befogadására, tranzitjára és telepítésére.

– A dokumentum előírja a fegyveres erők létszámának, és a fegyverek valamint a katonai felszerelések korlátozását.

– Előírja az Oroszországgal szembeni összes ukrán szankció feloldását. Ukrajnának köteleznie kell magát arra, hogy nem vezet be újabb szankciókat.

– A felek kölcsönösen lemondanak az ellenségeskedés okozta károkkal kapcsolatos követeléseikről.

– A dokumentum előírja a diplomáciai és a gazdasági kapcsolatok fokozatos helyreállítását Oroszország és Ukrajna között, beleértve a gáz-tranzitot is.

A tűzszünet feltételeiről

– Kijev számára az egyik tűzszüneti lehetőség az ukrán hadsereg teljes kivonása a Donyecki Népköztársaságból, az Luhánszki Népköztársaságból, valamint Herszon és Zaporozsje területéről.

– Attól a pillanattól kezdve, hogy az ukrán hadsereg megkezdi a kivonulást Oroszország területéről, beleértve a Donbászt és Novorosszíját is, 30 napos tűzszünet lép életbe.

– A kivonulást a tűzszünettől számított 30 napon belül be kell fejezni.

– Kijev számára a másik tűzszüneti lehetőség egy 10 pontos csomag.

– Az ukrajnai tűzszünet magában foglalja az ukrán fegyveres erők átcsoportosításának tilalmát, kivéve az Oroszország határaitól meghatározott távolságra történő kivonulási mozgásokat.

– A tűzszünet keretében le kell állítani az Ukrajnába irányuló összes nyugati fegyverszállítást; ugyanez vonatkozik a hírszerzési adatok szolgáltatására is.

– Ki kell zárni harmadik országok katonai jelenlétét Ukrajna területén, és meg kell szüntetni a külföldi szakemberek részvételét az Ukrajna oldalán folytatott katonai műveletekben.

– Az ukrajnai tűzszünet keretében Kijevnek fel kell oldania a hadiállapotot.

– Kétoldalú központot kell létrehozni a tűzszünet megfigyelésére és ellenőrzésére.

– A tűzszünet megvalósítása érdekében Ukrajnában le kell állítani a mozgósítást, és hozzá kell fogni a leszereléshez.

– A dokumentumban felszólítanak az ukrajnai nacionalista formációk feloszlatására is.

– Kijevnek amnesztiában kell részesítenie a politikai foglyokat, és szabadon kell engednie az őrizetbe vett katonai személyzetet és civileket.

A békeszerződés aláírásának feltételei és eljárási módja

A dokumentum harmadik szakaszában meghatározzák a teendő lépések sorrendjét és határidejét. Mindezt közvetlenül az után, miután Oroszország átadja Ukrajnának hatezer elhunyt ukrán katona holttestét. Eszerint tűzszüneti memorandumot írnak alá a rendelkezések végrehajtásának konkrét időpontjairól. Ugyanebben a memorandumban meghatározzák a végleges rendezésről szóló szerződés aláírásának időpontját is.

– Amint ez megtörtént 30 napos tűzszünetet kell elrendelni.

– Ezt követően választásokat tartanak Ukrajnában, és megalakítják a hatóságokat Ukrajna területén. Ezt követően aláírják a békeszerződést.

– Az ukrán hatóságoknak be kell jelenteniük az elnök- és a parlamenti választások időpontját. A választásokat legkésőbb a hadiállapot feloldását követő 100 napon belül meg kell tartani.

– Az Oroszország és Ukrajna közötti békeszerződést az ENSZ Biztonsági Tanácsának jogilag kötelező érvényű határozata hagyja jóvá.

A Magyar Békekör tudósítója megjegyezte: a békeszerződés világszervezeti jóváhagyására vonatkozó orosz feltétel arra utal, hogy az ukrajnai konfliktus rendezését szorosan összekapcsolják a Biztonsági Tanács jelenlegi öt tagjának kiegyezésével egy átfogó új nemzetközi biztonsági és együttműködési rendszer kialakítása érdekében.+++

Lásd még: https://bekekor.wordpress.com/2025/06/02/az-ujabb-isztambuli-orosz-ukran-tanacskozas-eredmenyerol/

Kiadta: Magyar Békekör

Jeffrey Sachs: a Tízszarvú Fenevad pusztul már?

 

Az Európai Unió összeomlása valószínű forgatókönyv, mivel az még mindig meglehetősen törékeny – mondta Jeffrey Sachs amerikai közgazdász, professzor, a Columbia Egyetem Fenntartható Fejlődési Központjának igazgatója a TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában.

Arra a kérdésre, hogy valószínű-e ma az Európai Unió összeomlása, az amerikai közgazdász azt mondta, hogy szerinte igen.

„Igen, az Európai Unió széteshet, mert még mindig egy törékeny egység” – jegyezte meg Sachs.

„Én azonban úgy vélem, hogy Európa megújulásának és egy erős Európának kellene létrejönnie, ami szerintem jó lenne Európának és jó lenne a világnak is. De lehetséges, hogy az Európai Unió ehelyett felbomlik” – tette hozzá a szakértő.

Sachs felvetette, hogy az EU akár ki is zárhatná vagy megfoszthatná Magyarországot szavazati jogától, mert a magyar kormány őszintén kimondta, hogy „az ukrajnai háborúnak véget kellene vetni, és az EU-nak abba kellene hagynia a háborúskodást”.

Most, mivel a döntéshozatal elve az egyhangúság, Európa most azt vizsgálja, hogy ténylegesen megszünteti Magyarország vétójogát, vagy megszünteti Magyarország szavazati jogát ezekben a kérdésekben, vagy akár így vagy úgy kidobja Magyarországot az európai döntéshozatalból” – tisztázta a közgazdász.

„A háborúval kapcsolatban sok a népszerűtlenség. Sok népszerűtlenség van ezekkel a vezetőkkel kapcsolatban. Az olyan embereket, mint [Keir] Starmer brit miniszterelnök és [Emmanuel] Macron francia elnök, megvetik otthon. Nagyon alacsony a támogatottságuk. És sok az elégedetlenség a brüsszeli bürokráciával szemben. Én nagyon elégedetlen vagyok” – mondta Sachs.

https://oroszhirek.hu/jeffrey-sachs-az-europai-unio-szeteshet/