2014. november 29., szombat

Éles bevetésen az amerikai lézerfegyver - Ha kikerült a hadsereghez, akkor ez azt jelenti, hogy ez már egy elavult változat a legkorszerűbbekhez képest.

A tavaly hadrendbe állított lézerfegyver ma már éles bevetésen vesz részt a Perzsa-öbölben.

Az eredetileg a hetvenes években szolgálatát megkezdõ, akkor még kétéltû szállítóhajóként legyártott USS Ponce az utóbbi néhány évben azzal vált híressé, hogy õt választották ki az új lézerfegyver hordozójának, ezzel pedig a hajó kapitányának jutott az a megtisztelõ feladat, hogy elõször próbálja ki élesben a fegyverrendszert. A hajó ezekben a napokban a Perzsa-öbölben õrjáratozik, csak idõ kérdése, hogy mikor kerül sor az elsõ harci cselekményre.

A Ponce tavaly kapta meg az engedélyt a hadrendbe állításra, aminek eredményeként a Laser Weapon System (LaWS) névre keresztelt platform megjelent az amerikai haditengerészet hivatalos listáján. A tudományos fantasztikus könyvekbõl és filmekbõl már régóta ismerhetjük a félelmetesnek és rendkívül hatékonynak megálmodott lézerfegyvereket, ez a fejlesztés azonban az elsõ olyan példány, amely valóban képes bizonyos objektumok elpusztítására (pontosabban azok felgyújtására), méretei miatt pedig a haditengerészet egységei válhattak elsõként annak hordozóivá.


A LaWS több módban üzemelhet, segítségével figyelmeztetõ fényjátékot produkálhatunk, de koncentrált erejével hatékony fegyvernek bizonyulhat a kisebb drónok és csónakok ellen is. Ezért is eshetett a választás a Perzsa-öbölre, mivel itt a kisebb iráni vízi egységek rendszeresen okoznak kellemetlenséget az amerikai hajóknak, bár többnyire itt inkább erõdemonstrációról, mintsem konkrét összeütközésekrõl van szó. Korábban már videóban is láthattuk, hogy fegyver valóban mûködik, az eredményt illetõen itt nem maradtak kétségek, bár az elsõ éles akcióra még nem került sor – a lézer elsõsorban védelmi eszköz, a késõbb megjelenõ fejlesztésekkel ez még változhat.

Az éles körülmények között történõ használattal további tapasztalatokat szeretnének nyerni, például a pára, a hõ, a por, valamint a tengeri környezet esetleges hatásaival kapcsolatban. A 40 millió dollárt kóstáló prototípus hat, kereskedelmi forgalomban is kapható lézerhegesztõt kombinál, a pontos hatótávot azonban nem árulják el.


http://m.sg.hu/cikk.php?cid=109191

Kapcsolódó cikkek

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése