Angela Merkel nem osztja Mihail Gorbacsov véleményét az ukrán válságról és a Nyugat szerepéről - jelezte a német kormányszóvivő november 10-én a német kancellár és a volt szovjet pártfőtitkár megbeszélése előtt.
Steffen Seibert tájékoztatóján kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a német kormány a közelmúlt történelmének kiemelkedő alakjaként tiszteli Mihail Gorbacsovot, és ezen nem változtat, hogy a kancellár és a volt szovjet vezető találkozóján „valószínűleg értékelési különbségek” mutatkoznak majd az ukrán válság kérdéseit illetően. A megbeszélés bizalmas, és ezért nem tervezik, hogy tartalmáról tájékoztatják a sajtót - tette hozzá a kormányszóvivő, akit azonban tovább faggattak arról, hogy a német kormánynak mi a véleménye Gorbacsov hét végi berlini nyilatkozatáról, miszerint a világ új hidegháború küszöbén áll, és ezért a Nyugat a felelős, egyebek között a NATO keleti bővítése és az ukrán válsághoz vezető „rövidlátó politika” miatt.

Steffen Seibert Gorbacsov helyzetértékelésével kapcsolatban megjegyezte: nem szabad elfelejteni, hogy nem a NATO, hanem Oroszország sértett nemzetközi jogot a Krím illegális bekebelezésével, Kelet-Ukrajna destabilizálásával és az Ukrajna szuverenitását garantáló Budapesti memorandumból fakadó kötelezettségei megszegésével. Hoppá, csakhogy a nyugati felforgatás következménye volt csupán az orosz válasz Ukrajna sorsára. Emlékezzetek, hiszen a Majdan téren kezdődött minden és ott még Putyin ezen lépései nem körvonalazódhattak. A német kormány a nevén nevezi a dolgokat, ha a nemzetközi jog előírásainak megsértését tapasztalja, és nincs egyedül, hanem európai és transzatlanti partnereivel közösen lép fel - tette hozzá a szóvivő. Megjegyezte, hogy a kelet- és közép-európai országok önálló, szabad döntésük alapján csatlakoztak az atlanti szövetséghez. Oroszország „is profitált abból, hogy számos kelet- és közép-európai ország a kommunizmus bukása után a demokrácia, a piacgazdaság, a jogállamiság, valamint az európai és transzatlanti döntéshozatali struktúrák mellett döntött, méghozzá a bővülő gazdasági kapcsolatok és a stabilitás révén", a NATO pedig „továbbra is készen áll a konstruktív együttműködésre Oroszországgal” - fejtette ki a német kormányszóvivő.

Mihail Gorbacsovot a berlini fal ledöntésének 25. évfordulója (1989 - az Európa szintú csendesgyilkos lelkiterrorista felforgatás nem véletlenül kap ilyen hangsúlyt az európai és a hazai porondon - inkább tor a Nemzetek önrendelkezése felett) alkalmából szedték elő színpadi díszletként és a " német állami" (a lelki nyomorban vágyott szabadság hamis) ünnepségének egyik díszvendége volt.
Gölöncsér Miklós