A Shell olajával fertőzött terület Nigériában
A Shell olajával fertőzött terület Nigériában

- Hírek, kommentárok -

MTI: “Hamarosan megállapodhat a Royal Dutch Shell, a Total és az Eni olajvállalatok által alkotott konzorcium nigériai belföldi olajvállalatokkal, hogy eladnak a helyi olajcégeknek négy nigériai olajmezőt és egy szállítóvezetéket – értesült a Financial Times (FT) gazdasági napilap.

A napilappal két bennfentes forrás osztott meg információkat az üzletről, melynek értéke elérheti az 5,2 milliárd dollárt. Az összeg nem végleges, a tárgyalások során változhat, de a bankszektorban dolgozó egyik forrás szerint biztosan jelentős lesz, mutatva a belföldi nigériai olajvállalatok erejét.

A nigériai olajvállalatok 2008 óta terjeszkednek aktívan belföldi piacukon, miután ehhez kormányzati támogatásban részesültek. A Shell, a Total és az Eni mellett már az amerikai Chevron és a ConocoPhillips is adott el korábban olajmezőket nigériai vállalatoknak.

A most eladásra kerülő mezőkben 30 százalékos részesedése van a Shellnek, 10 százalék a Totalnak és 5 százalék az Eninek. A fennmaradó 55 százalékos tulajdonrész a jelenlegi tulajdonosnál, a Nigériai Nemzeti Kőolajvállalatnál marad.

Mind a négy mezőre van már nigériai vevő, de két céggel még folynak a tárgyalások. A Shell megerősítette, hogy valóban tervezik egyes olajmezők értékesítését. A Total és az Eni nem kommentálta az FT értesüléseit.

A nyugati olajvállalatokat az országból való kivonulásra ösztönzi, hogy gyakoriak a lopások, a kitermelést akadályozó szabotázsakciók, illetve a jogi szabályozói környezetnek is régóta húzódik az átalakítása. Olajvállalati vezetők szerint a következő években további 10 milliárd dollárnyi eszközállományt értékesíthetnek nemzetközi olajcégek Nigériában.”

Bal-Rad komm: A nyugati olajvállalatok hihetetlen pusztítást vittek és visznek végre Nigériában, olajkitermelés címén.
A közép-afrikai ország hihetetlenül gazdag lehetne az olaja miatt, akár az arab sejkségek, – ám Nigéria népe olyan szegény, mint a templom egere. Mert az olajvagyon bevételeiből, a népnek már semmi nem jut.
A folyókból kutakból sem lehet jóformán már inni, a hatalmas olajszennyezés miatt. – Ezért sok ivóvízkút van magán kézben, – s a még a vízért is keményen fizetni kell.
Nyugati jelentések szerint, a Niger deltájában, ahol az olajkitermelés jelentős része folyik, a multik biztonsági szolgálata számára, egyre nagyobb gondot jelent jelent; – a terrorizmus. – Talán nem is lehet csodálkozni ezen, hiszen az olajszennyezés miatt, a hatalmas folyó alsó szakasza már sem ivásra, sem fürdésre nem alkalmas.
Ezen kívül maguk a nigériaiak is egyre inkább gondolják úgy, – hogy őket illeti meg a föd kincse. Erre játszanak rá a terrorszervezetek is, – mint például a Boko Haram, – s csapolját meg ipari méretekben a nyugati olajtársaságok vezetékeit.
Ezt unták meg végre a külföldiek és ezt használhatja ki a nigériai állam. – Bár mindezek ellenére nem gondolnánk, hogy az olajbevételekből általános jólét köszöntene az országra. – Van ott iszlám hadúr elég…