2014. július 14., hétfő

OBH, MTI: Keddtől ítélkezési szünet lesz, – de devizahiteles ügyeket tárgyal a bíróság

…”Nemcsak a devizahiteleseken kell segíteni! – Segítséget kell adnia az államnak a számlaadósok számára is!…”

MTI: “Keddtől, (július 15-től), ítélkezési szünet lesz az ország bíróságain, de a soron kívüli ügyekben, amilyenek például a devizahiteles perek, folyamatos lesz a munka – közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH).
Ítélkezési szünetA korábban kialakult gyakorlat alapján az idén nyáron is július 15-étől augusztus 20-áig tart a törvénykezési szünet.
Ez az időszak polgári ügyekben a határidők számításakor nem vehető figyelembe. Ha például a hónapokban megállapított határidő augusztus 19-én járna le – mivel az a nap még törvénykezési szünet -, a határidő az augusztus 20-át követő első munkanap.
A törvénykezési szünet időtartama alatt is tárgyalandó ügyek körét a jogalkotó határozza meg. Nem vonatkozik a törvénykezési szünet azokra az ügyekre, amelyekre a törvény soron kívüli eljárást ír elő. Jelenleg ilyen például a szülői felügyeleti jog megszüntetése iránti per, a sajtó-helyreigazítási per, a megszüntetett munkaviszony helyreállítására irányuló per, a kiemelt ügyek, az előzetes bizonyítás, a végrehajtási per, valamint azok a polgári perek, amelyekben a felek ezt közösen kérik.
Az Országgyűlés a napokban szavazta meg a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló törvényt, amely pontosan szabályozza a bíróságok számára az ügyek elbírálására irányadó eljárási szabályokat és határidőket.
A törvény értelmében felfüggesztik a folyamatban lévő, jobbára adósok által indított, országszerte mintegy tízezer eljárást, amelyek közül 4600 a fővárosban zajlik. A törvény lehetővé teszi pénzintézeteknek, hogy az egyoldalú szerződésmódosításokkal kapcsolatban külön pert kezdeményezzenek. Ezekben az új ügyekben az elsőfokú polgári eljárás lefolytatására a keresetlevél beérkezésétől számított 30 nap áll a bíróság rendelkezésére, és szintén 30-30 napon belül kell a másodfokú, valamint a felülvizsgálati eljárást lefolytatni.
Ezekben az ügyekben az egész ország területére kiterjedően első fokon a Fővárosi Törvényszék, másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla illetékes. Az OBH tájékoztatása szerint a törvény nyomán, a pénzintézetek számát alapul véve, körülbelül 400 új perre lehet számítani.
A büntetőügyekben a bíróságok az ítélkezési szünetben is folyamatosan ellátják törvényi feladataikat – például a kényszerintézkedésekkel kapcsolatban – és működnek a cégbíróságok is. A kezelőirodák nyitva tartanak, az ügyfelek benyújthatják beadványaikat, és az iratokba is betekinthetnek.
Az Országos Bírósági Hivatal szerint a Fővárosi Törvényszék helyzete az elmúlt években bevezetett intézkedéseknek köszönhetően javult, így, ha nagy erőfeszítések árán is, de el tudja látni a törvényben rá rótt feladatokat; ebben számíthat az OBH segítségére és támogatására. Jelenleg is zajlik annak felmérése, hogy az új ügyek milyen bírósági kapacitásokat igényelnek.
A törvénykezési szünet jól ismert a nemzetközi gyakorlatban, kedvező az ügyfelekre, az üzleti szférára és a jogi képviselőkre nézve is, hiszen erre az időszakra esnek a nyári szabadságolások – közölte az OBH.”
Ceterum censeo: Nemcsak a devizahiteleseken kell segíteni! – Segítséget kell adnia az államnak a számlaadósok számára is! – Annál is inkább, mert a rezsi számlák jó részének kifizetése, a magas banki törlesztőrészletek miatt maradt el.
Számla hegyek. - Voltak, vannak, lesznek.
Számla hegyek. – Voltak, vannak, – lesznek…?
Mi lesz azokkal, akik a ki nem fizetett számláik után halmoztak fel tartozásokat, s ezért akarják az otthonaiktól megfosztani őket? – A pénzéhes multi szolgáltatók, vagy a hatalmasra növekedett társasházi közös költségek miatt. Vagy az egyes szintén pénzéhes önkormányzatok mérhetetlen nagyságúra felduzzasztott lakbérei miatt, melyeket a szegényebbek már nem tudnak kifizetni.
Ha a számlaadósokat elhanyagolják, – s nem foglalkoznak problémáikkal, – akkor a tömeges kilakoltatásuk nyomán éppen úgy bekövetkezhet az a társadalmi katasztrófa, melyet eddig csak a devizahitelek tömeges bedőlésével kapcsolatban jósoltak egyes társadalompolitikai elemzők.
MTI – SzRTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése