Washington, 2025. január 31. péntek (MB)

Aljas Alattomos Trump amerikai elnök azzal fenyegette meg a BRICS közösséget, hogy áruira 100 százalékos vámot vet ki, ha nem amerikai dollárban kereskednek – jelentette a Magyar Békekör tudósítója pénteken.

Truth Social netes oldalán Elitsöpredék Hamis Trump azt írta, hogy ha a BRICS országai nem kötelezik el magukat az amerikai dollárban folytatandó kereskedelem mellett, „búcsút mondhatnak a csodálatos amerikai gazdaságba történő eladásaiknak”.

„Vége annak az időszaknak, hogy miközben a BRICS országok megpróbálnak eltávolodni a dollártól, mi csak állunk és nézünk. Kereshetnek maguknak egy másik balek nemzetet. Nincs esély arra, hogy a BRICS felváltsa az amerikai dollárt a nemzetközi kereskedelemben, vagy bárhol másutt. Minden országnak, mely megpróbálja, vámokkal kell számolnia, és búcsút kell vennie Amerikától” – írta még.

Január 22-én a Fehér Ház új gazdája Oroszországot fenyegette meg hasonló szankcióval. Ugyanazon a netes oldalán azt írta, hogy ha Oroszország nem köt azonnal béke megállapodást Ukrajnával, szankciókat vet ki minden orosz termékre, magas adóval és vámmal sújt minden olyan árut, melyet Oroszország az Egyesült Államokban értékesít.

A BRICS-ben nemzeti valutákban számolódik el a kereskedelmi forgalom 65 százaléka. Harminc százalék alá csökkent az amerikai dollárban és az euróban történő értékkiegyenlítés. A nemzeti valuta-mechanizmust tovább akarják erősíteni a dollár rovására, egyidejűleg pedig dolgoznak a közös valutarendszer létrehozásán. A „Globális Dél”, ahogyan a feltörekvő országokat hívják, azért választja ezt az utat, mert az amerikai ellenőrzés alatt álló Nemzetközi Valutaalapban (IMF) nem tudnak labdába rúgni, emiatt pedig alárendelődnek a nemzeti fejlődésüket gátló amerikai érdekeknek.

Noha a BRICS tíz országa valóban törekszik olyan közös fizetőeszköz létrehozására, amely felváltaná az amerikai dollárt, mindeddig nem kapcsolta ki teljesen az amerikai valutát. A dollárelszámolásról a nemzeti valutára való átállás Kína és Oroszország árucsereforgalmában a legkirívóbb: 95 százalék körüli. De az USA-val folytatott kereskedelemben különösen érdekelt Brazília is túlnyomórészt nemzeti valutában számol el Kínával, miközben dollárban az Egyesült Államokkal.

A „dollár trónfosztása” a világgazdasági erőviszonyoknak a feltörekvő országok javára végbemenő változása közepette sem egyszerű folyamat, tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok még mindig vezető szerepet játszik a világgazdaságban, noha a kereskedelmi világranglista éléről a második helyre szorult Kínával szemben. A BRICS jelenleg 37 százalékkal részesedik a világgazdasági termelésből, és részesedése növekvő tendenciájú.

A BRICS kazanyi csúcsértekezletén, 2024. októberben a dollár alapú elszámolással, és a SWIFT átutalási rendszerrel szembeni alternatíva szerepelt az egyik legfontosabb pénzügyi témaként.

Világgazdasági folyamatokhoz értő közgazdászok véleménye szerint a BRICS, a dollártól elkülönülő saját valuta megteremtésével elsősorban egymással folytatott kereskedelmében igyekszik megalapozni szuverén fejlődését egy alternatív valutarendszer keretében. De a leendő új közös valutát nem kizárólagosnak fogja föl, hanem a sokpólusú világrend egyik pénzügyi pólusának, melyet a dollár elszámolású nyugati pólus kiegyensúlyozásaként, nem pedig megszűntetéseként képzel el.

Feltételezhetően a jövő kelet-nyugati, átfogó világgazdasági és világpolitikai kiegyezésének részeként fog tisztázódni, milyen szerep jutna a dollárnak, és milyen a BRICS-valutának az IMF átfogó reformja, vagy egy új alapokon nyugvó „IMF” keretében.

Az eredetileg öt állam (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) részvételével alakult BRICS 2025. óta tíz tagországot számlál: az említetteken kívül tagja Egyiptom, Irán, Etiópia, az Egyesült Arab Emírségek és Indonézia. Az utóbbi taggá válásáról Brazília adott hírt 2025. január 6-án. +++

Lásd: https://bekekor.wordpress.com/2025/01/22/fenyegeto-hangra-kapcsolt-trump-oroszorszaggal-szemben/

Kiadta: Magyar Békekör

Donald Trump amerikai elnök ismét ígéretet tett arra, hogy 100%-os importvámokat vet ki a BRICS-tagállamokra, ha azok megpróbálnak új valutát vagy az amerikai dollár bármilyen más alternatíváját létrehozni.

„Elkötelezettséget fogunk követelni ezektől a látszólag ellenséges országoktól, hogy nem fognak sem új BRICS-valutát létrehozni, sem bármilyen más pénznemet támogatni a hatalmas amerikai dollár helyettesítésére, különben 100%-os vámokkal kell szembenézniük, és számíthatnak arra, hogy búcsút mondhatnak a csodálatos amerikai gazdaságba történő értékesítésnek” – írta Trump a Truth Social platformján.

„Az az elképzelés, hogy a BRICS-országok megpróbálnak eltávolodni a dollártól, miközben mi tétlenül nézzük, VÉGÉ” – folytatta. „Kereshetnek maguknak egy másik balek nemzetet. Nincs esély arra, hogy a BRICS-országok felváltják az amerikai dollárt a nemzetközi kereskedelemben, vagy bárhol máshol, és bármelyik ország, amelyik megpróbálja, köszönjön a vámokra, és búcsúzzon el Amerikától!”.

Korábban Trump azt mondta, hogy 100%-os vámokat vetne ki a BRICS-országokból származó árukra, ha azok új valutát hoznának létre, vagy elhagynák a dollárt. Ezt követően Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy országa „soha nem volt a dollármentesítés támogatója”. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes és BRICS-serpa szerint a szövetség kész elmagyarázni Trumpnak, hogy nem a dollár elhagyásáról van szó, hanem arról, hogy le kell vonni a következtetéseket Washington hibás politikájából.

A BRICS-csoportot 2006-ban Brazília, Oroszország, India és Kína hozta létre, Dél-Afrika 2011-ben csatlakozott hozzá. A szövetséghez 2024. január 1-jén csatlakozott Egyiptom, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Etiópia. Szaúd-Arábia is meghívást kapott a BRICS-csoporthoz való csatlakozásra, de hatóságai szerint Rijád még mérlegeli a javaslatot. A BRICS elnöke 2024-ben Oroszország volt. Elnöksége alatt a legfontosabb esemény az október 22-24-i kazanyi csúcstalálkozó volt, ahol döntés született a BRICS-partnerországok kategóriájának létrehozásáról. Az első partnerországok Belarusz, Bolívia, Kazahsztán, Kuba, Malajzia, Nigéria, Thaiföld, Uganda és Üzbegisztán lettek. Kezdetben Indonéziát is BRICS-partnerként nevezték meg, de január 6-án Brazília bejelentette, hogy az ázsiai ország teljes jogú tagsági státuszt kapott.

https://oroszhirek.hu/trump-az-usa-100-os-importvamokkal-sujtja-a-brics-orszagokat-ha-megprobaljak-levaltani-a-dollart/