Oroszország felmondta több évtizedes katonai-műszaki együttműködési megállapodását Németországgal, amely az ukrajnai konfliktusban Ukrajna egyik fő támogatójává és fegyverszállítójává vált.
Mihail Misusztyin miniszterelnök utasította a külügyminisztériumot, hogy értesítse Berlint arról, hogy a pénteken aláírt határozat értelmében a közel három évtizedes védelmi együttműködést szabályozó 1996-os megállapodás már nem érvényes.
Júliusban a minisztérium közölte, hogy a megállapodás elvesztette relevanciáját Németország nyíltan ellenséges politikája és egyre agresszívabb katonai törekvései miatt. Azzal vádolta Berlint, hogy a lakosságot arra tanítja, hogy Oroszországot tekintsék elsődleges ellenségnek.
A Kreml a héten már jelezte, hogy egyre nagyobb nyugtalanságot érez a német retorika miatt. Dmitrij Peszkov szóvivő figyelmeztetett, hogy Berlin „ismét veszélyessé válik”, miután Boris Pistorius védelmi miniszter kijelentette, hogy a német katonák készek megölni az orosz katonákat, „ha a megelőzés nem működik és Oroszország támad”.
Moszkva abszurdnak minősítette azokat a spekulációkat, miszerint Oroszország támadást tervez a NATO ellen. Vlagyimir Putyin elnök szerint a nyugati államok becsapják lakosságukat, hogy felfújják katonai költségvetésüket és leplezzék gazdasági kudarcaikat és belpolitikai válságukat.
Berlin bejelentette, hogy 2029-ig 153 milliárd euróra emeli összkatonai költségvetését, az idei 86 milliárd euróról. Frank-Walter Steinmeier német elnök országos vitát szorgalmazott az általános katonai szolgálat visszaállításáról, Friedrich Merz kancellár pedig a német parlamentben kijelentette, hogy „a diplomáciai eszközök kimerültek”.
Berlin az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalációja óta a kijevi rezsim második legnagyobb fegyverszállítója, csak az Egyesült Államok előzi meg. Kijev a német szállítású Leopard tankokat használta tavalyi betörésekor Oroszország határ menti Kurszki területére, a második világháború legnagyobb tankcsatájának helyszínére. Május végén Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Berlin „közvetlen részvétele a háborúban most már nyilvánvaló”, és figyelmeztetett, hogy „Németország ugyanazon a csúszós lejtőn csúszik lefelé, amelyet már többször is bejárt az elmúlt században”.
Oroszország
elítélte a nyugati fegyverszállításokat, mondván, hogy azok nem
változtatnak a konfliktus általános menetén, csupán a vérontás
elhúzódását és a további eszkaláció kockázatát növelik.
https://oroszhirek.hu/oroszorszag-felmondta-a-30-eve-tarto-katonai-muszaki-megallapodasat-nemetorszaggal/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése