A média által írt narratíva helyett itt van az orosz elnök beszédének magyar fordítása.
"Kedves orosz állampolgárok, kedves barátaim!
Ma ismét szükségesnek tartom, hogy visszatérjek a Donbászban zajló tragikus eseményekhez és magának Oroszország biztonsága biztosításának kulcskérdéseihez.
Hadd kezdjem azzal, amit az idén február 21-i beszédemben mondtam. Arról beszélünk, hogy mi okoz különösebb aggodalmat és szorongást, azokról az alapvető fenyegetésekről, amelyeket évről évre, lépésről lépésre durván és szertartástalanul teremtenek a felelőtlen nyugati politikusok hazánkkal kapcsolatban. A NATO-blokk keleti kiterjesztésére gondolok, katonai infrastruktúráját közelebb hozva az orosz határokhoz.
Köztudott, hogy 30 éven át kitartóan és türelmesen próbálunk megegyezni a vezető NATO-országokkal az egyenlő és oszthatatlan biztonság elveiről Európában. Javaslatainkra reagálva folyamatosan szembesültünk vagy cinikus megtévesztéssel és hazugságokkal, vagy nyomásgyakorlási és zsarolási kísérletekkel, az észak-atlanti szövetség eközben minden tiltakozásunk és aggodalmunk ellenére folyamatosan terjeszkedik. A katonai gépezet mozog, és ismétlem, közeledik határainkhoz.
Miért történik mindez? Honnan ez a pimasz beszédmód, a saját kizárólagosságot, tévedhetetlenséget megengedő pozíció? Honnan ez a lenéző hozzáállás az érdekeinkhez és a teljesen jogos követeléseinkhez?
A válasz egyértelmű, minden világos és nyilvánvaló. A Szovjetunió a múlt század 80-as éveinek végén meggyengült, majd teljesen összeomlott. Az akkor lezajlott események egésze jó lecke számunkra ma is, meggyőzően megmutatta, hogy a hatalom és az akarat bénulása az első lépés a teljes leépülés és feledés felé. Amint egy időre elveszítettük az önbizalmunkat, végünk lett, a világ erőegyensúlya megbomlott.
Ez oda vezetett, hogy a korábbi szerződések és megállapodások már nem hatályosak. A rábeszélés és a kérések nem segítenek. Minden, ami az egyeduralkodó hatalomnak (USA), a hatalmon lévőknek nem tetszik, archaikusnak, elavultnak, szükségtelennek nyilvánítják. És fordítva: mindent, ami számukra előnyösnek tűnik, a végső igazságként mutatják be, bármi áron, nyájasan, minden eszközzel keresztülnyomják. A másként gondolkodókat megtörik és leigázzák.
Amiről most beszélek, az nemcsak Oroszországra vonatkozik, és nem csak ránk. Ez vonatkozik a nemzetközi kapcsolatok egész rendszerére, sőt néha magukra az Egyesült Államok szövetségeseire is. A Szovjetunió összeomlása után tulajdonképpen megkezdődött a világ újrafelosztása, és az addigra kialakult nemzetközi jogi normák - és a kulcsfontosságú, alapvető normák - a második világháború végén kerültek elfogadásra, és nagymértékben megszilárdították annak eredményeit - elkezdte zavarni azokat, akik a hidegháború győztesének vallották magukat.
Természetesen a gyakorlati életben, a nemzetközi kapcsolatokban, figyelembe kellett volna venni a világban végbemenő erőviszonyok a változásait. Ezt azonban szakszerűen, gördülékenyen, türelmesen, minden ország érdekeit figyelembe véve, tiszteletben tartva, a saját felelősségét megértve kellett volna megtenni. De nem – azok, akik abszolút felsőbbrendűnek hitték magukat az eufória állapotában, az abszolutizmus egyfajta modern formájában, arrogáns módon olyan döntéseket készítettek elő, fogadtak el és nyomtak át, amelyek csak maguknak voltak előnyösek. A helyzet más forgatókönyv szerint kezdett kialakulni.
Nem
kell messze keresni a példákat. Először is, az ENSZ Biztonsági
Tanácsának szankciója nélkül, véres hadműveletet hajtottak végre Belgrád
ellen, repülőgépekkel és rakétákkal Európa kellős közepén. Több hétig
folyamatosan bombázták a városokat, az életfenntartó infrastruktúrát.
Emlékezzünk ezekre a tényekre, mert egyes nyugati kollégák nem szívesen
emlékeznek ezekre az eseményekre, és ha erről beszélünk, akkor inkább
nem a nemzetközi jog normáira mutatnak rá, hanem az általuk jónak ítélt
körülményekre.
Aztán jött
Irak, Líbia, Szíria sora. A katonai erő Líbiával szembeni illegitim
alkalmazása, az ENSZ Biztonsági Tanácsa líbiai kérdésben hozott minden
határozatának megszegése az állam teljes pusztulásához, a nemzetközi
terrorizmus hatalmas melegágyának kialakulásához, az ország zuhanásához
vezetett. Évekig tartott a humanitárius katasztrófa és a polgárháború.
A tragédia, amely nemcsak Líbiában, hanem az egész régióban emberek
százezreinek, millióinak kárára ítéltetett, hatalmas migrációs
kivándorláshoz vezetett Észak-Afrikából és a Közel-Keletről Európába.
Hasonló
sors várt Szíriára is. A nyugati koalíció harca ezen ország területén a
szíriai kormány beleegyezése és az ENSZ Biztonsági Tanácsának
szankciója nélkül nem más, mint agresszió, beavatkozás.
Ebben a sorozatban azonban különleges helyet foglal el természetesen Irak inváziója, szintén minden jogalap nélkül. Ott ürügyül olyan „megbízható” információkat választottak, amelyek állítólag az Egyesült Államok rendelkezésére álltak a tömegpusztító fegyverek iraki jelenlétéről. Ennek bizonyítékaként nyilvánosan, az egész világ előtt az amerikai külügyminiszter valamiféle kémcsövet rázott fehér porral, biztosítva mindenkit arról, hogy ez az Irakban kifejlesztett vegyi fegyver. Aztán kiderült, hogy mindez csak álhír, blöff: Irakban nincs vegyi fegyver. Hihetetlen, meglepő, de tény marad. Hazugságok hangzottak el a legmagasabb állami szinten és az ENSZ-ben is. Ennek eredménye lett a hatalmas áldozatok, pusztítások, a terrorizmus hihetetlen hulláma.
Általában azt tapasztaljuk, hogy gyakorlatilag mindenhol, a világ számos régiójában, ahová a Nyugat a saját rendjének megteremtésére jön, az eredmény véres, be nem gyógyult sebek, a nemzetközi terrorizmus és a szélsőségesség fekélyei. Mindaz, amit mondtam, a legkirívóbb, de semmiképpen sem az egyetlen példa a nemzetközi jog figyelmen kívül hagyására.
Ebbe a sorba illeszkednek a hazánknak tett ígéretek, hogy a NATO-t egyetlen centiméterrel sem bővítik keletre. Ismétlem - megtévesztettek, de köznyelven egyszerűen átvertek bennünket. Igen, gyakran lehet hallani, hogy a politika piszkos üzlet. Talán, de nem ilyen mértékben! Hiszen az ilyen csaló magatartás nemcsak a nemzetközi kapcsolatok alapelveinek mond ellent, hanem mindenekelőtt az erkölcs és az erkölcs általánosan elismert normáinak. Hol van itt igazság? Csak egy rakás hazugság és képmutatás!
Egyébként maguk az amerikai politikusok, politológusok és újságírók is írnak és beszélnek arról, hogy az Egyesült Államokon belül az elmúlt években igazi "hazugságbirodalom" jött létre. Nehéz ezzel nem egyetérteni – ez igaz. De ne szerénykedjünk: az Egyesült Államok még mindig nagy ország, rendszerformáló hatalom. „Szövetségeseik” nemcsak kötelességtudóan beleegyeznek mindenbe, amit ők terveznek, hanem lemásolják a viselkedésüket, lelkesen elfogadják az általuk javasolt szabályokat. Ezért okkal és bátran kijelenthetjük, hogy az Egyesült Államok által a maga képére és hasonmására alkotott egész úgynevezett nyugati blokk maga a „hazugság birodalma”.
Ami hazánkat illeti, a Szovjetunió összeomlása után, az új modern Oroszország példátlan nyitottsággal, az Egyesült Államokkal és más nyugati partnerekkel való őszinte együttműködéssel gyakorlatilag egyoldalú hadi leszerelést hajtott végre, de egyesek azonnal megpróbáltak beszorítani és megsemmisíteni bennünket. Pontosan ez történt a 90-es években, a 2000-es évek elején, amikor az úgynevezett kollektív Nyugat a legaktívabban támogatta a szeparatizmust és a zsoldosbandákat Dél-Oroszországban. Milyen áldozatokba, milyen veszteségekbe került mindez akkor, milyen megpróbáltatásokon kellett keresztülmennünk, mielőtt végleg megtörtük a nemzetközi terrorizmus hátát a Kaukázusban. Emlékszünk erre, és soha nem felejtjük el.
Igen,
egészen a közelmúltig nem szűntek meg a kísérletek arra, hogy a saját
érdekeikben felhasználjanak bennünket, lerombolják hagyományos
értékeinket, és ránk kényszerítsék álértékeiket, amelyek belülről
korrodálnának minket, népünket. Nem fog sikerülni, még soha senkinek sem
sikerült! Most sem fog menni.
Mindennek
ellenére 2021 decemberében ismét kísérletet tettünk arra, hogy
megállapodjunk az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel az európai
biztonság biztosításának elveiről és a NATO keleti bővítésének
leállításáról. Minden hiábavaló. Az Egyesült Államok álláspontja nem
változik. Nem tartják szükségesnek Oroszországgal tárgyalni ebben a
számunkra kulcsfontosságú kérdésben, saját céljaikat követve, figyelmen
kívül hagyják érdekeinket.
Ebben a helyzetben van egy kérdésünk: mit tegyünk ezután, mire számíthatunk? A történelemből jól tudjuk, hogy az 1940-es években és az 1941-es év elején a Szovjetunió minden lehetséges módon megpróbálta megakadályozni, vagy legalábbis késleltetni a háború kitörését. Ennek érdekében többek között szó szerint a végsőkig igyekezett nem provokálni egy potenciális agresszort, nem hajtotta végre vagy elhalasztotta a legszükségesebb, legkézenfekvőbb akciókat, hogy felkészüljön egy elkerülhetetlen támadás visszaverésére. És azok a lépések, amelyeket végül mégis meghoztak, katasztrofálisan késtek.
Ennek eredményeként az ország nem volt készen arra, hogy teljes mértékben ellenálljon Németország inváziójának, amely 1941. június 22-én megtámadta Szülőföldünket anélkül, hogy háborút hirdetett volna. Az ellenséget megállítottuk, majd levertük, de óriási veszteségekkel. Az agresszor megnyugtatására tett kísérlet a Nagy Honvédő Háború előestéjén tévedésnek bizonyult, amely sokba került népünknek. Az ellenségeskedés legelső hónapjaiban hatalmas, stratégiailag fontos területeket és emberek millióit veszítettük el. Másodszor nem engedünk meg egy ilyen hibát, nincs jogunk.
Akik világuralomra törnek, nyilvánosan, büntetlenül és – hangsúlyozom – minden ok nélkül ellenségüknek nyilvánítanak minket, Oroszországot. Valójában ma hatalmas pénzügyi, tudományos, technológiai és katonai képességekkel rendelkeznek. Tisztában vagyunk ezzel, és objektíven értékeljük a gazdasági szférában folyamatosan bennünket érő fenyegetéseket, valamint azt, hogy mennyire vagyunk képesek ellenállni ennek a szemtelen és tartós zsarolásnak. Ismétlem, illúziók nélkül, rendkívül reálisan értékeljük őket.
Ami a katonai szférát illeti, a modern Oroszország a Szovjetunió összeomlása és potenciálja jelentős részének elvesztése után is ma a világ egyik legerősebb nukleáris hatalma, ráadásul számos előnnyel rendelkezik. E tekintetben senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy az országunk elleni közvetlen támadás vereséghez és szörnyű következményekhez vezet bármely potenciális agresszor számára.
Ugyanakkor a technológiák, köztük a védelmi technológiák is gyorsan változnak. A vezető szerep ezen a területen múlik. A határainkkal szomszédos területek katonai fejlesztése, ha megengedjük, évtizedekig, sőt talán egy örökké tartó, folyamatosan növekvő, abszolút elfogadhatatlan fenyegetés lesz Oroszország számára.
Most, amikor a NATO kelet felé terjeszkedik, hazánk helyzete évről évre rosszabb és veszélyesebb. Ráadásul az elmúlt napokban a NATO vezetése nyíltan beszélt arról, hogy fel kell gyorsítani a szövetség infrastruktúrájának Oroszország határaiig való előrehaladását. Más szóval, megerősítik pozíciójukat. Már nem tudjuk csak tovább figyelni azt, ami történik. Teljes felelőtlenség lenne részünkről.
Az észak-atlanti szövetség infrastruktúrájának további bővítése, Ukrajna területének katonai fejlesztése számunkra elfogadhatatlan. A lényeg természetesen nem maga a NATO-szervezet – ez csak az Egyesült Államok külpolitikájának eszköze. A probléma az, hogy a velünk szomszédos területeken – megjegyzem: saját történelmi területeinken - egy velünk szemben ellenséges „Oroszország-ellenes” képződmény jön létre, amely teljes külső ellenőrzés alá került, és ahová USA épp betelepíti saját fegyveres erőit. Ez az ország a NATO-országok legmodernebb fegyvereivel van felszerelve!
Az Egyesült Államok és szövetségesei számára ez az úgynevezett Oroszország visszaszorítási politikája, nyilvánvaló geopolitikai haszonszerzés céljából történik. Hazánk számára pedig ez végső soron létkérdés, népünk történelmi jövőjének kérdése. És ez nem túlzás – ez a valóság.
Ez valós veszélyt jelent nemcsak érdekeinkre, hanem államunk létére, szuverenitására is. Ez az a nagyon piros vonal, amiről már sokszor volt szó. Átlépték.
A Donbászi helyzetről.
Azt
látjuk, hogy a 2014-ben Ukrajnában puccsot végrehajtó, a hatalmat
megragadó és tulajdonképpen dekoratív választási eljárások segítségével
megtartó erők végleg felhagytak a konfliktus békés rendezésével. Nyolc
éven át, végtelenül hosszú nyolc éven keresztül mindent megtettünk a
helyzet békés, politikai úton történő megoldásáért. Minden hiába.
Ahogy az előző beszédemben is mondtam, nem lehet együttérzés nélkül nézni az ott zajló eseményeket. Egyszerűen lehetetlen volt mindezt elviselni. Azonnal meg kellett szakítani ezt a rémálmot - az ott élő emberek milliói elleni népirtást, akik csak Oroszországra támaszkodnak, és csak bennünk reménykednek. Az embereknek ezek a törekvései, érzései, fájdalmai volt a fő motivációnk a Donbászi népköztársaságok elismerésére vonatkozó döntés meghozatalában.
Amit szerintem fontos még hangsúlyozni. A vezető NATO-országok saját céljaik elérése érdekében mindenben támogatják az ukrajnai szélsőséges nacionalistákat, akik viszont soha nem bocsátják meg a krími és szevasztopoli lakosoknak a szabad választásukat - az Oroszországgal való újraegyesítést. Természetesen be fognak mászni a Krím-félszigetre, és akárcsak a Donbászban, egy háborúval, hogy gyilkoljanak, ahogyan azt az ukrán nacionalisták a Nagy Honvédő Háború idején is tették, védtelen embereket öltek. Nyíltan kijelentik, hogy számos más orosz területre is igényt tartanak.
Az események teljes menete és a beérkező információk elemzése azt mutatja, hogy Oroszországnak ezekkel az erőkkel való összecsapása elkerülhetetlen. Csak idő kérdése: készülődnek, várják a megfelelő időt. Most azt is állítják, hogy nukleáris fegyvereket fognak fejleszteni. Ezt nem engedjük meg.
Ahogy korábban mondtam, a Szovjetunió összeomlása után Oroszország új geopolitikai realitásokat fogadott el. Tiszteljük és továbbra is tisztelettel fogunk bánni a posztszovjet tér összes újonnan alakult országával. Tiszteletben tartjuk és továbbra is tisztelni fogjuk szuverenitásukat, és ennek egyik példája az a segítség, amelyet a tragikus eseményeken átesett Kazahsztánnak nyújtottunk, és ahol megkérdőjeleződött az államiság és az integritás. De Oroszország nem érezheti magát biztonságban, nem fejlődhet, nem létezhet állandó fenyegetéssel, amely a modern Ukrajna területéről árad.
Hadd
emlékeztessek mindenkit arra, hogy 2000-2005-ben megálljt parancsoltunk
a kaukázusi terroristáknak, megvédtük államunk integritását,
megmentettük Oroszországot. 2014-ben a krími és szevasztopoli lakosokat
támogattuk. 2015-ben a fegyveres erők megbízható gátat szabtak a
szíriai terroristák Oroszországba való behatolásának. Nem volt más mód,
hogy megvédjük magunkat.
Ugyanez
történik most is. Nekem és önöknek egyszerűen nem maradt más
lehetőségünk Oroszország, népünk védelmére, kivéve azt, amelyet ma
kénytelenek leszünk alkalmazni. A körülmények határozott és azonnali
cselekvést követelnek meg tőlünk. A Donbászi népköztársaságok
segítségkéréssel fordultak Oroszországhoz.
E tekintetben az ENSZ Alapokmánya 7. részének 51. cikkével összhangban, az Oroszországi Föderációs Tanács jóváhagyásával, valamint a Szövetségi Közgyűlés által ez év február 22-én Donyeckkel megerősített barátsági és kölcsönös segítségnyújtási szerződések értelmében úgy döntöttem, hogy végrehajtok egy különleges katonai műveletet.
Ennek célja az, hogy megvédje azokat az embereket, akik a kijevi rezsim által nyolc éve zaklatásnak és népirtásnak vannak kitéve. Ennek érdekében pedig Ukrajna demilitarizálására fogunk törekedni, valamint bíróság elé fogjuk állítani azokat, akik számos véres bűncselekményt követtek el civilek, köztük az Orosz Föderáció állampolgárai ellen.
Terveink
között ugyanakkor nem szerepel az ukrán területek elfoglalása. Nem
fogunk senkire semmit erőszakkal rákényszeríteni. Ugyanakkor azt
halljuk, hogy az utóbbi időben Nyugaton egyre több szó esik arról, hogy
a szovjet totalitárius rezsim által aláírt, a második világháború
eredményeit konszolidáló dokumentumokat már nem szabad végrehajtani.
Nos, mi a válasz erre?
A
második világháború eredményei, valamint népünk áldozatai a nácizmus
feletti győzelem oltárán szentek. Ez azonban nem mond ellent az emberi
jogok és szabadságjogok magas értékeinek, amelyek a háború utáni
évtizedek során kialakult valóságon alapulnak. Nem szünteti meg a
nemzetek önrendelkezési jogát sem, amelyet az ENSZ Alapokmányának 1.
cikke rögzít.
Hadd
emlékeztessek mindenkit arra, hogy sem a Szovjetunió létrejötte alatt,
sem a második világháború után a modern Ukrajna részét képező bizonyos
területeken élő embereket soha nem kérdezték meg, hogyan akarják
berendezni az életüket. Politikánk a szabadságon, a választás
szabadságán alapul, hogy mindenki önállóan határozhassa meg saját és
gyermekei jövőjét. És fontosnak tartjuk, hogy ezzel a joggal - a
választás jogával - a mai Ukrajna területén élő összes nép élhessen,
mindenki, aki szeretne.
Ezzel
kapcsolatban Ukrajna polgáraihoz fordulok. 2014-ben Oroszországnak meg
kellett védenie a Krím és Szevasztopol lakosait. A krími és
szevasztopoli lakosok úgy döntöttek, hogy történelmi hazájukkal,
Oroszországgal egyesüljenek, és mi ezt támogattuk. Ismétlem, egyszerűen
nem tehetnénk másként.
A mai
események nem függnek össze Ukrajna és az ukrán nép érdekeinek
megsértésének szándékával. Ez Oroszországról szól, és azokkal szemben
történik, akik túszul ejtették Ukrajnát, és megpróbálják felhasználni
országunk és népünk ellen.
Ismétlem,
cselekedeteink önvédelmet jelentenek a számunkra kialakuló
fenyegetésekkel szemben, és egy még nagyobb katasztrófa ellen, mint ami
ma történik. Bármilyen nehéz is legyen, kérem Önöket, hogy értsék ezt
meg, együttműködésre szólítok fel mindenkit annak érdekében, hogy
mielőbb átfordítsuk ezt a tragikus oldalt, és együtt haladjunk előre,
ne engedjük, hogy bárki beleavatkozzon ügyeinkbe, kapcsolatainkba,
kapcsolatainkat közösen építsük, ne mások kezével.
Hiszek ebben – ez a jövőnk.
Az ukrán fegyveres erők katonáihoz fordulok.
Kedves elvtársak! Atyáitok, nagyapáitok, dédapáitok harcoltak a németekkel, védték közös Szülőföldünket, a mai neonácik azonban magukhoz ragadták a hatalmat Ukrajnában. Önök az ukrán népnek tettek hűségesküt, nem pedig a népellenes juntának, amely kifosztja Ukrajnát.
Ne kövessék a bűnözők parancsait. Arra kérem önöket, hogy azonnal tegyék le a fegyvert, és menjenek haza. Hadd magyarázzam el: az ukrán hadsereg minden katonája, akik teljesítik ezt a követelményt, szabadon elhagyhatják a harci övezetet, és visszatérhetnek családjukhoz.
Még
egyszer nyomatékosan hangsúlyozom, hogy az esetleges vérontásért minden
felelősség teljes mértékben az Ukrajna területén uralkodó rezsim
lelkiismeretén szárad majd.
Most
néhány fontos, nagyon fontos szó azokhoz, akik kísértést érezhetnek,
hogy beleavatkozzanak a folyamatban lévő eseményekbe. Aki megpróbál
minket akadályozni, és még inkább fenyegetést kelteni hazánk, népünk
számára, annak tudnia kell, hogy Oroszország válasza azonnali lesz, és
olyan következményekhez vezet, amilyeneket a történelmük során még soha
nem tapasztaltak. Készek vagyunk bármilyen fejleményre. Ezzel
kapcsolatban minden szükséges döntés megszületett. Remélem,
meghallgatnak.
Kedves orosz állampolgárok!
A
jólét, egész államok és népek léte, sikerük és életképességük mindig
kultúrájuk és értékeik, őseik tapasztalatai és hagyományai erőteljes
gyökérrendszeréből fakad, és természetesen közvetlenül függ a hozzájuk
való gyors alkalmazkodás képességétől. Folyamatosan változik az élet, a
társadalom kohézióján, konszolidációs készségén múlik a továbblépés
lehetősége.
Erőre mindig –
mindig – szükség van, de az erő különböző minőségű lehet. A „hazugság
birodalma” politikája, amelyről beszédem elején beszéltem, elsősorban a
nyers, egyenes erőre épül. Ilyenkor azt mondjuk: "Van erő, nincs
szükség elmére."
De mi
tudjuk, hogy az igazi erő az igazságosságban és az igazságban van, ami a
mi oldalunkon van. És ha ez így van, akkor nehéz nem egyetérteni
azzal, hogy a függetlenség és a szuverenitás alapja az erő és a harcra
való készség az a szükséges alap, amelyre építhetjük jövőnket,
otthonunkat, családunkat, hazánkat.
Kedves honfitársak!
Bízom benne, hogy az orosz fegyveres erők hazájuk iránt elkötelezett katonái és tisztjei szakszerűen és bátran teljesítik kötelességüket. Nincs kétségem afelől, hogy a kormányzat minden szintje, a gazdaságunk, a pénzügyi rendszerünk, a szociális szféránk stabilitásáért felelős szakemberek, cégeink vezetői és az összes orosz üzletág összehangoltan és hatékonyan fog fellépni. Valamennyi parlamenti párt és politikai erő konszolidált, hazafias álláspontjára számítok.
Végső soron, ahogy az a történelemben mindig is volt, Oroszország sorsa multinacionális népünk megbízható kezében van. Ez pedig azt jelenti, hogy ha a meghozott döntések megvalósulnak, a kitűzött célok is megvalósulnak, Szülőföldünk biztonsága garantált lesz.
Hiszek az Önök támogatásában, abban a legyőzhetetlen erőben, amelyet a haza iránti szeretetünk ad."
- Forrás: veteranstoday.com