Moszkva, 2025. január 17. péntek (MB)

Húsz évre szóló orosz-iráni átfogó stratégiai megállapodást írtak alá pénteken Moszkvában – jelentette a Magyar Békekör tudósítója.

A baráti, testvéri és jószomszédi viszony szellemében kötött szerződést Maszúd Pezeskjan iráni, és Vlagyimir Putyin orosz elnök írta alá.  Kiterjed az élet minden területére, a védelemre, a terrorizmus elleni harcra, az energiára, a pénzügyekre, a szállításra, az iparra, a mezőgazdaságra, a kultúrára, a tudományra, az idegenforgalomra. „Kapcsolatunkat az egyenlőség, a tisztelet, az egymás érdekeinek figyelembe vétele, és a kölcsönös segítség elve vezérli” – mondta az orosz elnök Pezeskjannal tartott sajtótájékoztatóján.

Megállapodásuk szerint a két ország a nélkül működik együtt katonailag, s tart közös hadgyakorlatokat, hogy katonai szövetségre lépne egymással. Szerződésük ebben eltér a 2024-ben kötött orosz-fehérorosz, és orosz-észak-koreai megállapodástól. Teherán és Moszkva vállalta, hogy egyikük sem nyújt támogatást annak, aki valamelyiküket megtámadja.

Oroszország két reaktorral bővíti Irán busehri atomerőművet, melynek felépítésével Németország 1979-ben felhagyott. Az első blokk 2011 óta termel áramot, a másodikat 2025-ben, a harmadikat pedig 2027-ben kapcsolják be a villanyáram hálózatba.

Az együttműködés kiterjed új szénhidrogén források feltárására. Irán orosz gázt kap, kezdetben évi 2 milliárd köbmétert. Gázvezetéket építenek Azerbajdzsánon keresztül.

A Perzsa-öböltől a Balti-tengerig vezető szállítási korridort építenek. Részeként fejlesztik az iráni Rashetből az azerbajdzsáni Astarán át vezető vasútvonalat, zökkenőmentessé teszik a szállítást a folyosón keresztül. Putyin szerint sorra megoldják a korridorral kapcsolatos műszaki, adminisztratív, pénzügyi és szervezési kérdéseket, hogy a folyosót ne csak Irán és Oroszország vehesse igénybe, hanem mindenki, aki kereskedni akar velük.

A szerződés fizetőrendszereik összehangolásáról is szól. Többek között érint egy olyan fizetési mechanizmust, amely fölöslegessé teszi a dollár alapú SWIFT utalási rendszert. Szerződésük kiterjed a vámkezelés egyszerűsítésére.

BRICS tagsága után Irán megfigyelői státust kapott az Eurázsiai Gazdasági Unióban, és életbe lép a szabadkereskedelmi megállapodás az EGU és Irán között.

Felsőoktatási és kutatói kapcsolatokat létesítenek, a meglévőket pedig intézményesítik. A megállapodás tartalmaz továbbá egy záradékot a felek nyelvének és kultúrájának tanulmányozására irányuló kölcsönös segítségnyújtásról.

Fejlesztik az idegenforgalmat, mely 21 százalékkal bővült az utóbbi időkben.

2025-ben orosz kulturális napokat rendeznek Iránban.+++

Kiadta: Magyar Békekör