A BRICS-tagországok vezetői a kazanyi csúcstalálkozót követően elfogadott nyilatkozat szerint támogatták az ENSZ átfogó reformját, beleértve a Biztonsági Tanácsot is, hogy az demokratikusabbá, reprezentatívabbá és hatékonyabbá váljon.
A dokumentum 134 pontot tartalmaz 43 oldalon keresztül. A legfontosabb témák között szerepel a társulás továbbfejlesztése, a különböző globális kérdésekkel kapcsolatos álláspont, a szankciók, a regionális válságok rendezése, többek között Ukrajnában és a Közel-Keleten.
Az Orosz Hírek összegyűjtötte a nyilatkozat főbb rendelkezéseit.
Az ENSZ
A BRICS-vezetők támogatásukat fejezték ki az ENSZ átfogó reformja mellett, beleértve annak Biztonsági Tanácsát is, azzal a céllal, hogy az ENSZ demokratikusabbá, reprezentatívabbá és hatékonyabbá váljon. Azt is hangsúlyozták, hogy az ENSZ-nek kulcsszerepet kell játszania a mesterséges intelligencia globális kezelésében.
Szankciók
A társulás országai felszólaltak a politikai indíttatású egyoldalú szankciók ellen, amelyek aláássák más országok fejlődését.
Konfliktusok
A BRICS-vezetők aggodalmukat fejezték ki „az erőszak növekedése és a világ különböző részein továbbra is fennálló fegyveres konfliktusok miatt, beleértve azokat is, amelyek mind regionális, mind nemzetközi szinten jelentős hatást gyakorolnak”.
Megerősítették „a viták békés rendezése iránti elkötelezettségüket a diplomácia, a közvetítés, az inkluzív párbeszéd és a konzultációk révén, összehangolt és együttműködő módon történő békés megoldása mellett”.
A BRICS-országok aggodalmukat fejezték ki a közel-keleti eszkaláció miatt, beleértve az izraeli támadásokat, nevezetesen az iráni nagykövetség elleni támadást Damaszkuszban.
Elítélték a Libanon elleni terrortámadást is, amelyben kommunikációs eszközöket, többek között személyhívókat használtak.
A vezetők támogatták a szuverén Palesztin állam létrehozását a nemzetközileg elismert 1967-es határokon belül, valamint felvételét az ENSZ-be.
A BRICS-országok „elégedetten vették tudomásul” az ukrajnai konfliktus rendezésére tett javaslatokat. Emlékeztettek a kérdéssel kapcsolatos nemzeti álláspontokra is.
A terrorizmus elleni küzdelem
A BRICS-országok határozottan elítélték a határokon átnyúló energetikai infrastruktúrát ért terrortámadásokat, és elfogulatlan vizsgálatot sürgettek.
A vezetők ellenezték a nemzetközi bűnözés elleni küzdelemben folytatott együttműködés átpolitizálását.
Iráni nukleáris megállapodás
A vezetők felszólítottak az iráni nukleáris programról szóló közös átfogó cselekvési terv (JCPOA) felélesztésére, amelyet az USA egyoldalúan elutasított.
A gazdaság
A BRICS-országok a Bretton Woods-i intézmények reformját szorgalmazták a fejlődő országok világgazdasághoz való hozzájárulásának növelésével.
Támogatták a nyitott és igazságos többoldalú kereskedelmi rendszert, amelyben központi szerepet kap a Kereskedelmi Világszervezet (WTO), amely különleges rendszert biztosít a fejlődő országok számára.
A BRICS-országok támogatták az orosz kezdeményezést a gabonatőzsde létrehozására, hogy a jövőben más mezőgazdasági ágazatokra is kiterjedjen.
A vezetők felszólították a fejlett országokat, hogy teljesítsék a rászoruló nemzetek megsegítésére vonatkozó kötelezettségeiket.
A
BRICS-országok megállapodtak abban, hogy megvitatják és tanulmányozzák
egy független, határokon átnyúló BRICS Clear elszámolási és letéti
rendszer létrehozásának lehetőségét.
https://oroszhirek.hu/ensz-reform-konfliktusok-szankciok-a-brics-kazanyi-csucstalalkozojanak-legfontosabb-rendelkezesei/