Mint ahogy nagy elődje, Viktória királynő, úgy ő sem számított rá, hogy uralkodnia kell majd, de amikor nagybátyja, VIII. Eduárd lemondott a trónról 1936-ban, örökre megváltozott az élete.A birodalom folytonos változásai és a növekvő kihívások ellenére is kitartó maradt, és szilárdan állt az ország élén.
VIII. Eduárd lemondása óriási botrány volt, alkotmányos válságot idézett elő az Egyesült Királyságban, mivel korábban erre még nem volt precedens. Erzsébet édesapja VI. György ekkor lépett trónra, pedig soha nem akart. Csendes, szinte kispolgári boldogságban élt addig feleségével és két lányával, Erzsébettel és Margittal. A gátlásos Albert (a György uralkodói neve volt) sosem vágyott uralkodni, és rettegett a nyilvános beszédektől, mivel dadogott. De nem volt mit tenni, át kellett vennie a stafétát.
Erzsébet hercegnő édesapjával 1946-ban - nagyon szerették egymást1946 AP/1946 AP
Ekkor vált Erzsébet hercegnőből úgynevezett "feltételezett" trónörökös (heir presumptive). Azért csak feltételezett, mert az akkor hatályos trónöröklésre vonatkozó szabályok még a férfi elsőbbséget vették alapul, így ha a 10 éves Erzsébetnek öccse született volna, akkor automatikusan belőle vált volna az "heir apparent", vagyis a trónörökös.
A rendkívül népszerű VI. György 1939 júniusában családjával a Buckingham-palota erkélyénAP/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Hercegnőként ment fel a fa tetejére, és királynőként jött le
Ahogyan édesapja, úgy ő sem számított arra, hogy uralkodnia kell majd, főleg nem arra, hogy már idejekorán, 25 éves korában jön el ez a pillanat. VI. György élete vége felé súlyos betegségtől szenvedett, el is kellett távolítani a fél tüdejét. Emiatt a gyengélkedő király egyre több feladatot ruházott át lányára és annak férjére, például őket küldte el maga helyett egy 1952-es nemzetközösségi útra is. A fiatal, 25 éves Erzsébet és Fülöp herceg éppen egy fa tetejére épült hotelben tartózkodtak Kenyában, amikor édesapja 1952. február 4-én elhunyt. A királynő csak reggel értesült a halálhírről. A sajtó azonnal megírta, hogy "hercegnőként ment fel a fára, és királynőként jött le."
A koronázás a Westminster-apátságbanAP/AP
Rögtön visszatértek Londonba Fülöp herceggel, ahol a repülőtéren fogadta a fiatal uralkodót az akkori kormányfő, Winston Churchill és több minisztere. Itt vette kezdetét Erzsébet élethosszig tartó szolgálata.
Egy életen át tartó szolgálat
A rádiót először II. Erzsébet nagyapja, V. György kezdte használni mint kommunikációs eszközt, és unokája folytatta ezt a hagyományt, amíg a televíziózás ki nem szorította a rádiót. 13 évesen szólt először a II. világháború idején kitelepített gyerekekhez az éteren át. Legendássá vált beszédét azonban 21 éves korában mondta a dél-afrikai Fokvárosban, amelyet az egész világon élőben sugároztak, és amelynek leghíresebb mondataihoz élete végéig hű maradt: "Fogadom, hogy egész életemben, legyen akár rövid vagy hosszú, az Önök szolgálatának fogom szentelni."
1953 júliusában koronázták meg, akkor is hasonló szellemben beszélt: "Önöknek és szolgálatuknak ajánlom magam, de kérem, hogy imádkozzanak értem, hogy Isten bölcsésséget és erőt adjon nekem, hogy hűségesen szolgáljam Őt és Önöket életem hátralévő napjaiban" - mondta.
A Nemzetközösség fejeként nagyon fontosnak tartotta összetartani ezt a szervezetetAP/1952 AP
És így is tett. A Nemzetközösség uralkodójaként a világ számos országában járt. Az állandóság szimbólumaként és erős kötelességtudata révén több vezető politikussal találkozott, mint bármelyik államfő a világon. Uralkodóként az egyik legmagasabb volt az elfogadottsági rátája, habár sok családtagját nem kedvelték különösebben a britek, főleg a botrányok tépázták meg a királyi család népszerűségét, de a királynőt töretlenül tisztelték szerte a világon.
Minden nap felnyitotta a piros dobozokat, amelyeket a kormány küldött neki, keddenként fogadta a miniszterelnököt audiencián. Számos politikussal, vezetővel találkozott, tárgyalt, és a puha diplomácia eszközeivel élve számos fontos külföldi úton vett részt.
Családi botrányok árnyékolták be uralkodását
Három gyermeke is elvált, a trónörökös Károly herceg, a királynő kedvenceként számon tartott András yorki herceg, valamint egyetlen lánya, Anna hercegnő. 1992-ben jelentették be András és Anna válását, Diana hercegnő és Károly herceg családi problémái is ekkor váltak köztudottá a sajtó révén. Ami tündérmeseként kezdődött, végül a pletykalapok címoldalára került. A királyi család népszerűsége évtizedes mélypontra süllyedt akkoriban.
Az 1992-es évet a királynő "annus horribilisnek", vagyis szörnyű évnek nevezte egy beszédében, és bőven volt is rá oka: miután a pletykalapok kiteregették a családi szennyest, az általa vidéki hétvégi rezidenciaként használt windsori kastély egy része kigyulladt, és kiégett novemberben. A kastélyról kapta az uralkodóház a nevét, így az esemény szimbolikus jelentősgűnek tűnt. Amikor a brit adófizetők tudomására jutott, mennyibe kerülne a kastély felújítása, óriási társadalmi vita kezdődött, ami eljutott a parlamentig is.
De a mélypont még hátravolt: 1997 augusztusa és szeptembere. Miután Károly és Diana válását kimondták 1996-ban, a hercegnő számos humanitárius misszióba vágott bele, és egyre függetlenebbé vált a palotától. 36 éves korában ismerkedett meg Dodi al-Fayeddel, egy egyiptomi milliárdos fiával, akivel viharos románcuk a tragikus párizsi autóbalesettel ért véget.
Diana halála földrengésszerű hatással volt a britekre. A megdöbbenés és gyász elsöprő erejű volt. A Diana halála utáni hét volt a brit monarchia népszerűségének legmélyebb pontja, mivel a királynő évszázados hagyományokra és arra hivatkozva, hogy unokáit, Vilmos és Harry herceget szeretné vigasztalni, teljesen elzárkózott attól, hogy mielőbb Londonba siessen, és megjelenjen a nép előtt. Öt további napon át Balmoralban maradt, ahol nyári szabadságát töltötte, és ezzel kivívta a közvélemény haragját. Az akkori munkáspárti miniszterelnök, Tony Blair megpróbálta mentegetni a királyi család viselkedését a sajtóban, de nem járt sikerrel. Idővel azonban meggyőzte a királynőt, hogy térjen vissza a fővárosba, és mondjon tévébeszédet Diana emlékére, valamint arról is, hogy tartsanak állami temetést az elhunyt hercegnőnek. Amint II. Erzsébet visszatért, elmondta beszédét, és az alattvalók látták, hogy fejet hajt Diana koporsója előtt, az emberek megbékéltek.
A monarchia ezen a zűrzavaron is felülemelkedetett.
A királyi család reneszánsza
A család fiatalabb generációjának, a királynő unokáinak köszönhetően a Windsorok népszerűsége a 2000-es években ismét szárnyalni kezdett. Vilmos és Harry hercegek történetét szoros figyelemmel követte az egész világ, bukdácsolásaikat, katonai szolgálatukat, tanulmányaikat, és azt, ahogyan mind a ketten megtalálták életük párját. Közrendű nőket vettek feleségül, Vilmos egy angol középosztálybeli lányt, Katalint, Harry pedig egy színesbőrű amerikai színésznőt, Meghant. Vilmos és Katalin népszerűsége töretlen azóta is, három gyermekük született, Harry herceg és Meghan azonban közutálatnak örvend, amióta 2020-ban bejelentették, hogy elhagyjták a király családot, és kilépnek az úgynevezett dolgozó tagok közül.
Mindig két lépéssel a királynő mögött
Fülöp herceg, akit eleinte nem fogadtak kitörő örömmel az udvaroncok a Buckingham-palotában, idővel a királyi család legnagyobb támaszává vált. Jóban-rosszban II. Erzsébet mellett állt, akivel a herceg 2021. április 9-i halálakor már 73 éve voltak házasok. A királynő úgy fogalmazott, hogy mindig belőle merített erőt. Bennfentesek szerint az edinburgh-i herceg tartotta össze a családot.
Fülöp herceg és Erzsébet hercegnő esküvőjeAP/AP
II. Erzsébet jelentősége
A 70 éven át uralkodó királynő állócsillag volt a brit monarchia és a nemzetközi politika egén. Sztoikus alkata révén minden vihart, társadalmi változást átvészelt, és amikor már valóban szükséges volt, változtatott is. Az '50-es években külső tanácsra hallgatva megreformálta a brit monarchia intézményét azáltal, hogy bevezette a karácsonyi tévébeszédeket, eltörölte az elsőbálozás hagyományát, először rendezett olyan kertipartikat, ahová a szélesebb publikumot is meghívták, nem csupán a nemességet. A királynőnek sikerült országát átkormányoznia a rendkívüli változásokon, de nem állt szándékában az apja által ráhagyott intézményt teljes mértékben átalakítani. A Buckingham-palota és a királyi család többi tagjának irodái nehézkesen kommunikáló és egymással rivalizáló egységekké váltak, akik nem tartottak mindig lépést a korral. Sokan kifogásolták, hogy a királyi család tagjainak külföldi útjai gyakran nem nélkülözik a gyarmati felhangokat, és hogy túl sokba kerül a monarchia. Károly wales-i herceg, II. Erzsébet utódja több reformot lát szükségesnek, az a nézete, hogy a brit monarchia "karcsúsításra" szorul. Károly úgy véli, kevesebb családtagnak kéne azok között lenniük, akik közpénzből fenntartott palotákban élnek és apanázst kapnak az úgynevezett Sovereign Grantből.
Erzsébet uralkodásának 70. évfordulóján, a júniusi Platina Jubileumon népének lehetősége volt megünnepelnie, amit értük tett. Négy napon át zajlottak az ünnepségek Londonban és Egyesült Királyság-szerte.
A királynő és fia, Károly herceg a Platina Jubileum zárónapjánHannah McKay/WPA Rota
Az ünnepségsorozat megkönnyebbülést hozott a nehéz politikai és gazdasági időkben. Gyengélkedése miatt a királynő néhány eseményen már akkor sem vett részt, de a palota erkélyén megjelent, hogy köszöntse alattvalóit. Fekete gyásztűt viselt, ezzel is tisztelgett elhunyt férje, Fülöp előtt.
II. Erzsébet 2022-ben már bottal járt, és a sajtó rendszeresen cikkezett arról, hogy mozgásszervi problémái vannak. Bennfentesek révén kiderült, hogy amikor otthon van, többnyire tolószékben tud csak mozogni. A hír arról, hogy a királynő orvosi felügyeletre szorul, csütörtökön látott napvilágot. A palota a hagyományoknak megfelelően nem közölte, hogy pontosan miben szenvedett a királynő.
https://www.pokolafoldon.hu/blog/elhunyt-ii-erzsebet-brit-uralkodo
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése