Addig is az MNB friss, júniusi adataiból többek között az alábbiak derülnek ki:
- A lakáshitelezés után a személyi kölcsönök kihelyezése nőtt a leginkább, 28%-kal.
- Egy átlagos lakáshitelt 7,5%-os THM-mel vettek fel az ügyfelek, pedig 5% alatti konstrukciók is elérhetők.
- Egy újonnan lekötött, átlagos forintbetét júniusban már csak 1,8%-os kamatot ígért.
- A vállalati hitelezés felpörgött júniusban az előző hónapokhoz képest, de még mindig alacsonyabb a vállalati hitelállomány, mint egy éve, a növekedési hitelprogram kezdetén.
Mélyponton a kamatok
Július végén 2,1%-on megállt az Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusa, amely meghatározta a hitelek és betétek árazását az elmúlt két évben. Hatásait az alábbi ábra mutatja: a a legszorosabban a betéti kamatok követték a változásokat.
Míg egy átlagos vállalati hitelt 4,6%-os kamattal lehetett felvenni júniusban, a lakáshitelek THM-je 7,5%-on állt. Utóbbi 2,1 százalékponttal, a személyi kölcsönök 22,9%-os mutatója pedig 4,4 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A meglévő devizahitelek kamatszintje természetesen nem követte az alapkamat csökkenését: egy átlagos frankalapú lakáshitel kamatszintje az egy évvel ezelőttihez hasonlóan 6,3%, egy szabad felhasználásúé pedig 7,3%. Ősszel e téren nagy változások várhatók, hisz visszarendezné a kormány a korábbi kamatemeléseket.
A forintgyengülés miatt is szenvedő devizahitelesek mellett a betétesek a kamatcsökkentések kárvallottjai: egy átlagos lekötött forintbetét kamatszintje júniusban már csak 1,8% volt az egy évvel korábbi 3,8% után.
Pörögnek a lakáshitelek
A viszonylag alacsony kamatszintnek is köszönhetően júniusban az egy évvel korábbinál 48%-kal nagyobb, 20,6 milliárd forintnyi új lakáshitelről kötöttek szerződést a bankok az ügyfelekkel. Személyi kölcsönből az egy évvel korábbinál 28%-kal több, 10,6 milliárd forintnyi "fogyott".
Mivel azonban a devizahiteleket most is szorgalmasan törleszti a lakosság, a forinthitelezés felpörgése nem képes növekedési pályára állítani a lakossági hitelállományt. Júniusban 21,6 milliárd forinttal több hitelt törlesztettünk, mint amennyit felvettünk (nettó lakossági tranzakció).
A forint gyengülése miatt persze nőtt májushoz képest a háztartások hiteltartozása, így az év közepén 6815 milliárd forinton állt, ami csak 4%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A devizahiteles csomag miatt is érdekes banki devizahitelek állománya 3405 milliárd forinton állt, vagyis a lakossági hitelek kereken 50%-a devizahitel. A devizahiteleken belül 93% a jelzáloghitelek állományi aránya, a többi hitel jórészt már kifutott.
Lecsendesedtek a betétek
Az előző hónapok hektikus, technikai jellegű mozgása után a betétállományban nem történt drasztikus változás júniusban. Önmagukat meghazudtolva a forintbetétek 9,4 milliárd forinttal bővültek, a devizabetétek viszont talán a forint gyengülése miatt (realizálják az árfolyamnyereséget a megtakarítók) 21,1 milliárd forinttal csökkentek tranzakciós alapon.
A lakossági betétállomány 6696 milliárd forint volt június végén, vagyis 8,6%-kal csökkent egy év alatt. A legnagyobb mértékben a kis összegben létező éven túli devizabetétek (-37%) mellett az éven belül lekötött forintbetétek állománya esett (-27%), a nem lekötött betétek aránya pedig nőtt.
Vállalatok: lassan beérik a hitelprogram
113 milliárd forintnyi forint- és 105 milliárdnyi euróhitel-kihelyezés olvasható ki a statisztikából a vállalati szektorban júniusra vonatkozóan. Mindkét adat jóval magasabb az előző hónapokban regisztráltnál, ugyanakkor a forinthitelezés így is jelentősen elmarad az egy évvel korábbitól, a növekedési hitelprogramot lényegében közvetlenül megelőzőtől.
A programnak köszönhetően, ha minimális mértékben is, de legalább elmondható, hogy több hitelt vett fel a vállalati szektor az elmúlt egy évben, mint amennyit törlesztett (pozitív nettó hiteltranzakció egy év alatt).
A forint gyengülése ellenére így sem tudott nőni a vállalati hitelállomány, ami valószínűleg a követelés-leírások számlájára írható. A vállalatok banki hiteltartozása 1,3%-kal 6685 milliárd forintra csökkent, betétállománya viszont 4,2%-kal 4705 milliárd forintra bővült egy év alatt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése