2021-ben a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) nyilvánosságra hozta, hogy valószínűleg évek óta tudatában volt a glifozát (a Roundup gyomirtóban és más gyomirtó szerekben használt összetevő) és a non-Hodgkin limfóma közötti valószínűsíthető kapcsolatnak.
Ennek ellenére az EPA továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a glifozát biztonságos, ezért a Roundup és más, a vitatott összetevőt tartalmazó gyomirtó szerek továbbra is forgalomban vannak.
Szerencsére a múlt hónapban egy bíróság a petíciót benyújtók javára döntött, akik megtámadták az EPA állítását, és az ügynökségnek most újra kell értékelnie a glifozát kockázatait.
Eközben a Roundup károsultjai továbbra is pereket nyernek a gyártó ellen, és a CDC felfedezte, hogy a legtöbb amerikai vizeletében glifozát van. Ez úgy hangzik, mintha még több perre adna okot, nem igaz?
A legtöbbünk vizeletében glifozát van.
Egy új tanulmány az amerikai minták 80%-ában találta meg a vegyszert.
(Newser) - "Minden korosztálynak aggódnia kell, de én különösen aggódom a gyerekek miatt". Így reagál a Guardian által megkérdezett egyik tudós a CDC új tanulmányára, amely az amerikai vizeletminták 80%-ában talált glifozátot.
A tanulmányban 2310 mintát használtak fel, amelyek az amerikai lakosságot reprezentáló csoportból származnak, és amelyek közel egyharmada gyermek volt.
Közülük 1885-ben kimutatható mennyiségű gyomirtó vegyszert találtak, amely a Roundupot is tartalmazó gyomirtó szerek hatóanyaga.
A glifozátot összefüggésbe hozták a rák kialakulásával. "Arra számítok, hogy a felismerés, hogy a legtöbbünk vizeletében glifozát van, sok embert megzavar" - mondja egy másik tudós.
A gyerekek elsősorban az általuk elfogyasztott ételeken keresztül vannak kitéve ennek; glifozátot találtak számos népszerű élelmiszerben, beleértve a bébiételeket is, amelyeket a gyomirtószerrel permetezett növények felhasználásával készítettek.
A Roundupot gyártó Monsanto és az azt 2018-ban felvásárló Bayer azt állítja, hogy a gyomirtószer biztonságos, de a WHO egyik egysége 2015-ben a glifozátot valószínűsíthetően rákkeltőnek nyilvánította az emberre nézve, és számos kutató figyelmeztetett rá.
Az Egyesült Államokban az EPA azt állítja, hogy valószínűleg nem okoz rákot, de a múlt hónapban egy szövetségi fellebbviteli bíróság arra kötelezte az ügynökséget, hogy vizsgálja meg közelebbről az emberekre (és más élőlényekre) és a környezetre jelentett kockázatokat - írja a Reuters. A CDC nemrégiben kezdte el vizsgálni, hogy mennyire gyakori a glifozátnak való emberi kitettség az Egyesült Államokban.
- Forrás: renegadetribune.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése