A legnagyobb vulkánok kitörése az egész Földre hatással lenne. A NASA nem várná meg a következményeket, megelőzné a kitörést.
Napjaink vulkánkitörései, bár elképesztő pusztítást mérnek környezetükre, eltörpülnek a szupervulkánok energiája mellett. Földünkön létezik ugyanis nagyjából 30 szupervulkán, mely több ezerszer nagyobb kitörésre képes akár a Kanári-szigetek, akár Hawaii, Izland, vagy Olaszország vulkánkitöréseinél. Esetleges kitörésük több mint 1000 köbkilométer anyagot lövellne a levegőbe, élelmiszer- és ivóvíz hiányhoz vezetne. A mérgező vulkáni hamu fél kontinenseket beterítene, 10-12 fokkal csökkenne a következő 5-10 év átlaghőmérséklete, az okozott anyagi károk és az energiaellátás kimaradása pedig megbénítaná a társadalmat.
Ilyen vulkán többek közt a Yellowstone Nemzeti Parkban található Caldera is. Legutóbbi kitörése kb. 664 ezer évvel ezelőttre tehető, azonban már több év telt el, mint az utolsó két kitörés között. A NASA 2017 óta fejleszti az ötletét, miszerint a Caldera következő kitörését valamilyen módon meg kell akadályozni - számol be a Rakéta.hu.
A
katasztrófa elkerüléséhez a tűzhányót világelső módszerrel hűtenék le. A
vulkán mellett fúrt 10 km mély lyukba vizet pumpálva közvetlen a magmakamra alsó részén kezdenék a hűtést,
és évszázadok alatt évente nagyjából méterenként hűtenék a magmát. Az
elképzelés még nem forrta ki magát teljesen, a tudósok azt vizsgálják,
nem indítaná-e be a fúrás a vulkán kitörését, viszont az biztos, hogy a
vulkánból ezzel párhuzamosan kinyerhető geotermikus energia nagy
segítség lenne az emberiség számára.
https://www.idokep.hu/hirek/a-nasa-lehutene-a-vulkanokat-megakadalyozva-kitoresuket
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése