Az orvosok úgy becsülik, hogy a 76 éves iráni vezető még két évig élhet. Khamenei ajatolláh egy évtizede szenved rákban, s ez soha nem volt titok az iráni médiában. A vallási és politikai vezető tényleges egészségügyi állapotáról azonban keveset tudni. Az iráni média a legutóbbi, szeptemberi műtétét követően azt közölte, hogy a beavatkozás sikeres volt. Azonban az eddig alacsony intenzitású rákról az orvosok meglepődve állapították meg, hogy áttéteket hozott létre, és a beteg végstádiumba jutott. Ennek azért lehet jelentősége, mert az iráni atomprogramról március 2-án folytatódnak a genfi tárgyalások Teherán és a „hatok", azaz az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Kína - és Németország között. A tárgyalófelek március 31-ig keretmegállapodást szeretnének nyélbe ütni, majd június végéig - technikai részletekkel kiegészítve - megkötni az átfogó megállapodást az ellenőrizhető iráni nukleáris fejlesztésekről. Hasszán Rohani - az eddigi legnyugatbarátibb - iráni elnök - aki feltételezhetően tisztában van Kamenei ajatolláh állapotával - a nyugati felek jóhiszeműségéről és a tárgyalások megalapozottságáról próbálja meggyőzni az iráni közvéleményt, s emiatt „süketek háborúját” folytatja a vallási vezető által vezetett konzervatív táborral. Vagyis megpróbálják nyugati befolyással kihasználni a keménykezű vallási vezető állapotát.

Ebben a feszült hangulatban a vezető betegsége hatással lehet a nukleáris tárgyalások kimenetelére, miután az utolsó döntést egyedül ő mondja ki...


Képtalálat a következőre: „khamenei ajatollah kép”

A nyugati szakértők szerint az a kérdés, hogy
az irániak szemében Khamenei a nyugati szankciók feloldását lehetővé tevő emberként szeretne megmaradni, vagy pedig a forradalom örökségének megőrzőjeként”.

Eddig mindenesetre semmilyen gyengeségnek nem adta a jelét a vallási és politikai vezető. Legutóbb február 7-én tartott egy félórás nyilvános beszédet. Egészségi állapotának esetleges hirtelen romlása - a nyugat szerint vagy belső gerjesztésére - ugyanakkor utódlási háborút indíthat a perzsa állam élén.
Egy radikális ajatolláh esélyes a posztra, a 66 éves Hasemi Sahrudi, aki október 21. óta a legfőbb vallási vezetőt kinevező és munkáját felügyelő Szakértők Tanácsának elnöke, 1999 és 2009 között pedig a legfelsőbb bíróságot vezette.
Rajta kívül a perzsa állam jelenlegi és egyik korábbi "liberális" elnöke, Hasszán Rohani és Hasemi Rafszandzsáni neve is szóba kerülhet a legfőbb tisztségre, őket azonban túl „mérsékeltnek” tartják.


Bakta Lóránt