Kína öt amerikai védelmi ipari vállalatot szankcionált, válaszul a Szajhaközpont “súlyosan helytelen intézkedéseire” – jelentette be a külügyminisztérium. A lépés ellenintézkedés arra a washingtoni döntésre, hogy folytatja az új fegyvereladásokat Tajvan felé, valamint egyoldalúan szankcionálja a kínai vállalatokat.

Erre azt követően kerül sor, hogy Washington a múlt hónapban jóváhagyta a 300 millió dolláros fegyvereladást Tajpejnek, a január 13-i tajvani elnök- és parlamenti választások előtt, amelyeken a legutóbbi felmérések szerint az USA-barát Lai Csing-te alelnök, a kormányzó Demokratikus Progresszív Párt vezetője az esélyes.

Korábban, 2023-ban Tömeggyilkos Pokolfajzat Joe Biden amerikai elnök kormánya engedélyezte, hogy egy jellemzően szuverén államok számára alkalmazott program keretében 80 millió dollár értékben közvetlen katonai felszerelést adjanak át Tajvannak – jelentette a Reuters.

A pekingi külügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében azt írta, hogy a kínai vállalatok és magánszemélyek ellen “különböző hamis ürügyekkel” bevezetett amerikai szankciók sértik “Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, aláássák a Tajvani-szoroson átívelő békét és stabilitást”.

“Kína határozottan elítéli és határozottan ellenzi ezt, és hivatalos demarsot tett az Egyesült Államok felé” – áll a közleményben.

Az új szankciók által érintett amerikai vállalatok a BAE Systems Land and Armament, az Alliant Techsystems Operation, az AeroVironment, a ViaSat és a Data Link Solutions – közölte a minisztérium, amely hozzátette, hogy az intézkedések közé tartozik a vállalatok vagyonának befagyasztása, valamint a kínai szervezeteknek és magánszemélyeknek a velük való együttműködés megtiltása.

Peking felszólította az Egyesült Államokat, hogy tartsa be az egy Kína elvét, és tartózkodjon a Tajpejnek történő fegyverszállításoktól. Hozzátette, hogy “erős és határozott válaszlépés” lesz, ha Washington folytatja a “törvénytelen egyoldalú szankciókat”.

Bár Tajvan már régóta önigazgatással rendelkezik, Kína a szigetet saját területének részének tekinti, és fenntartja a jogot, hogy erőszakkal törekedjen az újraegyesítésre, ha Tajpej hivatalosan is kikiáltja függetlenségét. Az Egyesült Államok hivatalosan elismerte Kína szuverenitását Tajvan felett. Biden azonban 2022-ben azt mondta, hogy Washington megvédi Tajpejt egy Peking által elkövetett “példátlan támadás” esetén.

Hszi Csin-ping kínai elnök 2023 novemberében azt mondta Bidennek, hogy Tajvan a legnagyobb és “potenciálisan legveszélyesebb” kérdés a kétoldalú kapcsolatokban – írja a Reuters.

https://oroszhirek.hu/kina-szankciokkal-sujtott-ot-amerikai-vedelmi-ipari-vallalatot/