Washington, London, Brüsszel, 2022. augusztus 23. kedd (MB)

Az orosz vezetés kénytelen szembesülni azzal a ténnyel, hogy Ukrajnával kapcsolatban kitűzött hármas célja, a nácitlanítás, a demilitarizálás és Ukrajna semlegessége nem érhető el az eddigi erőbevetéssel, mert Ukrajna ellentámadásba lendült, a NATO már nem csak Ukrajna védelmére ad fegyvert Kijevnek, hanem orosz területek elleni támadásra is – jelentette kedden a Magyar Békekör tudósítója.

Ahhoz, hogy elérje fő célját, a kijevi fegyverletételt, az orosz vezetésnek az eddigieknél hatékonyabb eszközöket kell igénybe vennie. Nem utolsó sorban azért, mert sem az ukrán hadsereg, sem az ukrán lakosság nem fordult szembe a Zelenszkij nevével fémjelzett hatalommal.

A történtek miatt az orosz katonai intervenció eszkalálásával lehet számolni, így az ukrán döntéshozatali központokra mérendő csapással, mint azt augusztus 17-én egy krími vezető is sürgette. (Lásd: https://bekekor.wordpress.com/2022/08/17/nato-akciok-oroszorszag-ellen/)

A jelzett hármas cél elérését a következő tények akadályozzák: a NATO és vezető hatalma úgy döntött, hogy Ukrajna nyugati érdekszférában tartásáért minden katonai, politikai és anyagi támogatást megad Zelenszkijnek. Ezt bizonyítja, hogy négy nyugati hatalom, az USA, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország legfelső vezetői Londonban hétfőn közös nyilatkozatban biztosították Kijevet „további megingathatatlan támogatásukról”. Boris Johnson, Joe Biden, Emmanule Macron és Olaf Scholtz közös nyilatkozata egyértelművé teszi, hogy a NATO Ukrajnával vívatja háborúját Oroszország ellen, és attól sem riad vissza, hogy Ukrajnát kivéreztesse. (Tekintettel arra, hogy Oroszország testvérnépnek tekinti az ukránt, ezt nem fogja hagyni.) Ukrajna nyugati befolyás alatt tartására utal továbbá az Európai Unió terve, miszerint az Ukrajnával szomszédos kelet-európai országokban katonai kiképzésben és ellátásban részesíti az ukrán fegyveres erőket. Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell által előterjesztett kezdeményezés az EU államok védelmi minisztereinek Prágában tartandó következő tanácskozásának napirendjén szerepel.

Az orosz külügyi szóvivő, Maria Zaharova a következőket mondta az EU kezdeményezéséről: „Nevezzük nevén a dolgot! Az Európai Unió táborokat létesít a kijevi rezsim terroristáinak és náci harcosainak kiképzésére. Az európaiak száz évvel ezelőtt sem értették meg rögtön, mi a fasizmus. Amikor pedig megértették, már túl késő volt”.

A NATO Kijev melletti kiállásába illeszkedik a „Kijevi kezdeményezés” néven ismertté vált biztonságpolitikai terv, mely Magyarországot is érinti. Az Ukrajnára, Lengyelországra, Romániára, Szlovákiára, Észtországra, Lettországra, Litvániára és Magyarországra kiterjedő kezdeményezés célja a katonai együttműködés megerősítése a térségben. Vagyis a NATO nyílt szervezeti együttműködésre lép Ukrajnával kelet-európai tagállamainak révén.

A Nyugat eddigi katonai szerepvállalásán is túlmenő lépések semmi kétséget sem hagynak a felől, hogy az ukrajnai béke-megállapodás, és a kelet-nyugati kiegyezés mindaddig ábránd marad, amíg megfelelő katonai erővel ki nem kényszerítik.

A Békekör tudósítója ezért úgy látja, hogy az ukrajnai orosz katonai művelet új szakaszába fog lépni.

Az amerikai külügyminisztérium hétfőn felszólította az Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgárokat, hogy azonnal hagyják el Ukrajnát, és utazásukhoz válasszanak biztonságos földi közlekedési eszközöket. Washington az orosz-ukrán határ mentén kialakult veszélyes és előre nem látható helyzettel indokolta felszólítását.+++

Lásd még: https://bekekor.wordpress.com/2022/08/19/moszkva-az-usa-az-ukrajnai-konfliktusban-erintett-felle-kezd-valni/

Kiadta: Magyar Békekör