Oroszország „vis maior” miatt leállítja az Európába irányuló gázszállítást, mivel Biden adminisztrátor ideiglenesen megakadályozza a vasúti sztrájkot

A mai, július 18-i hétfői nap két nagy címlapsztorijában rossz híreket közöltünk Németország és Európa számára, de volt néhány potenciálisan jó hír is az Egyesült Államok számára.

Ha valaki Európában, különösen Németországban él, akkor nem a legjobb időszak a közüzemi szolgáltatásoktól való függésre, mivel a Gazprom orosz földgázszolgáltató a jelentések szerint ma vis maior-t hirdetett az Európába tartó Északi Áramlat 1 vezetékre, mondván, hogy az általa nem befolyásolható "rendkívüli" körülmények nem teszik lehetővé a vezeték újbóli megnyitását.

Már napokkal a július 22-i európai "végítélet napja" előtt, amikor a tervek szerint véget ér a Németországba vezető, létfontosságú Északi Áramlat gázvezeték tervezett 10 napos orosz karbantartása - amely azonban mélyen kétségessé vált, mivel a Gazprom nemrégiben közölte, hogy nem tudja többé garantálni a vezeték "jó működését", mivel korábban Kanadában a szankciókkal kapcsolatban kulcsfontosságú turbinákat tartottak fel -, az orosz energiaóriás vis maior-t hirdetett egy nagy európai ügyfélnek.

Egyszerűen fogalmazva, a Gazprom rendkívüli és szélsőséges körülmények között érvénytelennek nyilvánította magát minden szerződéses kötelezettsége alól ezzel a vevővel szemben, így a gáz áramlása határozatlan időre leáll - írja a Reuters hétfői breaking fejleményről: "A Reuters által látott levél szerint az orosz gázexportmonopólium, a Gazprom vis maiort hirdetett az Európába irányuló gázszállításokra legalább egy jelentős vevő számára június 14-től kezdődően". A levél július 14-i keltezésű. "Ebben az állt, hogy a vis maior intézkedés, amely egy olyan záradék, amelyre akkor hivatkoznak, ha egy vállalkozást valami olyan dolog sújt, ami kívül esik az irányításán, a június 14-től kezdődő szállításoktól kezdve lép életbe" - írja a Reuters.

 

 

Ahogyan azt már részleteztük, a német hatóságok az utóbbi időben példátlan lépéseket tettek a tartós orosz gázszünetre való tekintettel, lényegében lekapcsolva a villanyt az egész országban - ami a melegvíz korlátozásától kezdve a medencék leállításán át a városi utcai lámpák szó szerinti lekapcsolásáig mindent magában foglalt, mivel a csökkenő ellátás miatt a "riasztási" szakaszba lépett. (Teljes cikk.)

Eközben az Egyesült Államokban a katasztrófa ma elhárult, legalábbis egyelőre, mivel bejelentették, hogy a Biden-adminisztráció felállított egy sürgősségi "Nemzeti Közvetítő Testületet", és aláírt egy rendeletet, amely 60 napig megakadályozza a munkabeszüntetést.

A FEHÉR HÁZ MEGÉRKEZETT: A vasúti fuvarozók és a munkavállalókat képviselő szakszervezetek között folyamatban lévő munkaügyi vita rendezésére létrehozott sürgősségi testület ma munkához lát, ezzel elhárítva a küszöbön állónak tűnő sztrájkokat.

"Az Országos Közvetítő Testület arról értesített, hogy megítélése szerint ezek a viták azzal fenyegetnek, hogy jelentősen megszakítják az államközi kereskedelmet olyan mértékben, hogy az ország egy részét megfosztják az alapvető szállítási szolgáltatástól" - írta Joe Biden elnök pénteken egy végrehajtási utasításban, amely 60 napig megakadályoz bármilyen munkabeszüntetést.

Az apró betűs rész: A testület "egy elnökből és két másik tagból áll, akiket az elnök nevez ki, hogy kivizsgálják ezeket a vitákat és jelentést tegyenek róluk. Egyetlen tag sem lehet pénzügyileg vagy más módon érdekelt a vasúti dolgozók vagy bármely fuvarozó szervezetében". A bizottság "a létrehozásától számított 30 napon belül jelentést tesz az elnöknek a vitákról". (Teljes cikk.)

Minden "jó" hír rövidtávon persze csak átmeneti, hiszen a világ pénzügyi rendszerének tervezett összeomlása immár elkerülhetetlen.

Charles Hugh Smith az of two minds.com-on nemrégiben megjelent blogbejegyzésében mindannyiunkat emlékeztetett a közgazdaságtan 101-es leckéjére: ha a társadalom olyan adósságra épül, amelyet nem lehet visszafizetni, akkor csak egy megoldás létezik: DEFAULT.

Nem a Gazprom lesz az első vis maior vagy csőd, amiről az elkövetkező napokban olvashatunk a hírekben.....

 

 

Az egyetlen valódi megoldás az alapértelmezett fizetésképtelenség

Charles Hugh Smith

A "fantomvagyon" elpusztítása nemfizetés útján mindig is az egyetlen módja volt annak, hogy a pénzügyi rendszert megtisztítsuk a kifizethetetlen adósságterhektől és a bérlők/gazdagok dominanciájának szélsőséges formáitól.

Az az elképzelés, hogy a világ mindig több pénzt tud kölcsönözni, amíg a kamatlábak nulla közelében vannak, soha nem volt fenntartható. Mindig is fenntarthatatlan mesterkedés volt, hogy egyre nagyobb összegeket vehetünk kölcsön a jövőtől, amíg a kamatfizetések folyamatosan csökkennek.

A pénzügyek kezdete óta az egyetlen valódi megoldás a túlzott eladósodásra a fizetésképtelenség. A nemteljesítésnek vannak szép nevei, amelyek kevésbé hangzanak gyomorforgatóan - adósság jubileum, refinanszírozás stb. -, de a lényeg az, hogy a nem fizethető adósságokat nem fizetjük ki, és aki az adósságot mint eszközt birtokolja, az viseli a veszteséget.

Minden nemteljesítés adósságbörze a hitelfelvevő számára. Akár nem hivatalos, akár csődeljárás keretében formalizált a nemteljesítés, az adósságtörlesztést már nem fizetik ki a hitelezőnek/tulajdonosnak.

Minden adósságtörlesztés olyan nemteljesítés, amely arra kényszeríti az adósság tulajdonosát, hogy nullára írja le az értékét, és vállalja a veszteséget. Az adósság tulajdonosának örömujjongása meglehetősen visszafogott, hacsak az állam nem ugrik be, és nem hárítja át a veszteségeket az adófizetőkre a mentőcsomagok révén / a veszteségek átvitelével az állami mérlegbe.

Minden nemteljesítés egy refinanszírozás nullára. Refinanszíroztuk az adósságot, így a hitelfelvevő nullát fizet, és a hitel/adósság értéke most nulla.

Nagyon kevés hétköznapi háztartás rendelkezik mások adósságával, mint vagyonnal. A gazdagoké a legtöbb diákhitel, gépjárműhitel, jelzáloghitel, állam- és vállalati kötvény, stb.

Igen, a hétköznapi háztartások is birtokolhatják más emberek adósságait nyugdíjbiztosításokon vagy befektetési alapok tulajdonlásán keresztül, de az adósság nagyjából a rentier osztály, azaz a leggazdagabb kevesek kedvelt eszköze.

Folyamatosan azt mondják nekünk, hogy a tömeges fizetésképtelenségek tönkretennék a gazdaságot, de ez csak kamu: a tömeges fizetésképtelenségek elpusztítanák az adósság globális növekedése által jelentősen meggazdagodott bérlői osztály vagyonának nagy részét, miközben az adósokat megszabadítanák kötelezettségeiktől.

Emlékezzünk vissza, hogy az adósság a jövedelem átruházása a hitelfelvevőtől az adósság tulajdonosára. A pénzfelvétel olyan, mint a fogyasztás minden más formája: amikor olcsó és bőséges, akkor túlzásba visszük a fogyasztást. A költségek csak a lakoma letelte után válnak nyilvánvalóvá.

 

 

Az az illúzió, hogy a globális gazdaság könnyedén eladósodhat trilliárdokkal, hogy örökké nagy lábon élhessen, az alacsony infláció által lehetővé tett nulla kamatlábak rövid történelmi anomáliáján alapult. Hosszú idő telik el az adósság/fogyasztás hatalmas mértékű bővülése és a kínálatra, keresletre, kockázatra és árfeltárásra gyakorolt esetleges következmények között.

A késleltetési idő lejárt, és most végre láthatóvá váltak a következmények: a fogyasztás és a jövedelem gyors növekedésének áradata, amely az egyre nagyobb adósságterhek finanszírozásához szükséges, lecsapott, és így a globális adósságteher - mintegy 300 billió dollár - már nem fenntartható / kifizethető.

Az állam által kedvelt megoldások - pénznyomtatás vagy a veszteségek átruházása a lakosságra - már nem életképesek. Most, hogy az infláció felébredt álmából, a gazdagok megmentésére szolgáló trilliárdok nyomtatása már nem opció. A közvélemény, amelyet 2008-ban olyan könnyen rászedtek a gazdagok megmentésének elfogadására, mostanra észhez tért, így ez a bizonyos átverés nem fog újra működni. ("Mentse meg a szupergazdagokat most, vagy a pénzautomatája nem fog működni!"). Uh, igen.)

Az állam a gazdagok védelmezője, ezért a gazdagokat ténylegesen sújtó fizetésképtelenségek visszatetszést keltenek. A gazdagok követelni fogják, hogy az állam vállalja fel a veszteségeiket (emlékezzünk arra, hogy a nyereség magánjellegű, a veszteségek szocializálódnak).

Egy évtizede vizsgálom a mag-periféria dinamikát. ( Az EU, a neofeudalizmus és a neokoloniális-financializációs modell 2012. május 24.). Ez a dinamika többféleképpen, több szinten játszódik le.

A fizetésképtelenségek a mag-periféria aszimmetriák mentén fognak lejátszódni. Néhány állam képes lesz "kinyomtatni magát a fizetésképtelenségből", de a legtöbb állam nem, mivel a korlátlan pénznyomtatás ilyen nagymértékben leértékelné a valutát, ami még pusztítóbb rendszerszintű fizetésképtelenséget váltana ki.

Az adósság a hatalom kétélű formája. Az, hogy hatalmas összegeket tudunk kölcsönvenni és elkölteni, abszolút mesés módja a korrupció, a megvesztegetés, a hatalom nélküliek kizsákmányolása, a sehová vezető hidak és az esztelen túlfogyasztás kiterjesztésének, de az adósság esztelen kiterjesztése által kialakított szokások, amelyek a növekvő vagyoni egyenlőtlenségek finanszírozására szolgálnak, nem szolgálják túl jól az eladósodott entitásokat, amikor a nemfizetés megszünteti a hitelfelvételt, mint fizetési és játéklehetőséget.

A saját eszközeinken - azaz a nettó jövedelmünkön - belül élni az egyetlen megoldás, amely valaha is létezett a túlzott eladósodás végjátékára, azaz a fizetésképtelenségre. A viszonylag biztos, diverzifikált nettó jövedelemmel rendelkezők (azaz a Mag) sokkal jobban járnak, mint az instabil, korlátozott jövedelemmel rendelkezők.

 

 

A fantomvagyon fizetésképtelenséggel történő megsemmisítése mindig is az egyetlen módja volt annak, hogy a pénzügyi rendszert megtisztítsuk a kifizethetetlen adósságterhektől és a szélsőséges bérlői/gazdagsági dominanciától.

Tippeljük meg, hogy a 300 billió dolláros globális adóssághegyből legalább 100 billió dollárnyi, de minimum 100 billió dollárnyi adósságot sokkal hamarabb nem fogják törleszteni, mint azt a legtöbben várják.

A kérdés csak az, hogy ki fogja felvállalni a 100 billió dolláros veszteséget. Válasszunk bölcsen, mivel a lakosságra átruházott adósságok nemteljesítése a végén az egész rendszer összeomlásához vezet politikai bukással vagy valutaösszeomlással.

https://pokolafoldon.hu/politika/panik-europaban-oroszorszag-vis-maior-miatt-leallitja-az-europaba-iranyulo-gazszallitast