"Idő kérdése": az Egyesült Királyságnak szembe kell néznie a repülőterek leállítására és tömeges áramszünetekre irányuló Putyin-féle horrorisztikus tervvel.

Rosie Jempson , Daily Express

Putyin "magas kockázatú kibertámadásokkal" fenyegetőzik - állítja a szakértő.

A megyei Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) magas prioritású kémkedési készültségbe helyezte az Egyesült Királyságot, mivel az orosz állam által támogatott szereplők rosszindulatú támadásokat hajtanak végre olyan kulcsfontosságú infrastruktúrák ellen, mint az élelmiszer-, a közlekedési, az egészségügyi és a védelmi ágazat.
A Bridewell kiberbiztonsági cég megállapításai szerint az ukrajnai háború kezdete óta 72 százalékkal nőtt a kritikus infrastruktúrát célzó kibertámadások száma.

Jamie Moles, az ExtraHop kiberbiztonsági cég vezető műszaki menedzsere az Express.co.uk-nak nyilatkozva elmondta: "Ukrajna volt az orosz kiberfegyverek tesztpályája. Ezt az elmúlt 10-15 évben újra és újra láthattuk. Bármikor, amikor az orosz kibertámadók ki akartak próbálni egy új dolgot, Ukrajna volt a játszóterük".

Azt állította, hogy mivel az Egyesült Királyság támogatja Ukrajnát és szankciókat vezetett be a páriák államával szemben, "célponttá tettük magunkat", mivel "Oroszországnak nincsenek gátlásai más országok megtámadásával kapcsolatban".

Mivel az orosz törvények megakadályozzák a bűnözők kiadatását, ez megnehezíti a más országok kulcsfontosságú infrastruktúráját, vállalkozásokat és kormányhivatalokat támadó kiberbűnözők felelősségre vonását.

Mr Moles szerint: "Még ha meg is tudnánk, hogy pontosan kik támadnak minket, és büntetőeljárást akarnánk indítani ellenük, valamint nemzetközi elfogatóparancsot adnánk ki, az orosz kormány egyszerűen nemet mondana. Ami gyakorlatilag szabad kezet ad nekik arra, hogy azt tegyenek, amit akarnak.

 

 

"Ha megnézzük a világban az elmúlt években aktív zsarolóvírus-bandákat, sokuk oroszországi székhelyű, és a biztonsági iparágban erős a gyanú, hogy tevékenységüket az orosz kormány sok esetben elnézi, sőt talán még támogatja és finanszírozza is.

"De erre nincs valódi bizonyítékunk, és ez az, amivel az oroszok rendelkeznek, nekik van plauzible deniability (hihető tagadhatóság)."

 

A kiberbiztonsági szakértő elmondta:: "Ha ezek a bandák a nyugati vállalkozások, infrastruktúrák és kormányok megzavarására tesznek dolgokat, az az orosz kormány előnyére válik, és ők boldogan hátradőlhetnek, és azt mondhatják, hogy "semmi közünk hozzá".

"Tökéletes helyzet ez a kiberbűnözők számára, akik abban a tudatban űzhetik a mesterségüket, hogy a kormány, bár lehet, hogy nem támogatja őket aktívan, de biztonságos kikötőt nyújt nekik."

Egy hónappal korábban orosz hackerek azzal fenyegetőztek, hogy az NHS-t veszik célba, azt állítva, hogy "az összes lélegeztetőgépet megtámadják".

A mostani fenyegetést kommentálva Chris Gove, a Nozomi Networks Cybersecurity Strategy igazgatója az Express.co.uk-nak nyilatkozott: "Úgy gondolom, hogy az egészségügyi ellátást érintő célpontok számának növekedését fogjuk látni, ezt követően, ahogy az oroszokkal szövetséges hackerek bosszút akarnak állni a szankciókért, a kibertámadásokért és az Ukrajnában elszenvedett növekvő veszteségeikért, az áldozatok mélyebb szintű és nagyobb profilú célpontok lehetnek."

Moles úr szerint a kifinomult orosz hackerek képesek ilyen támadásokat végrehajtani, beleértve a közlekedés, az olajfinomítók és a bankok elleni támadásokat is.

 

 

Elmondása szerint a hackerek "leállíthatják a kikötőket vagy repülőtereket", "leállíthatják a tengerparti olajfinomítókat", mivel szerinte "már a világnak ezen a részén is sok üzemanyag-ellátást ők irányítanak", és akár "megtámadhatják az élelmiszer-ellátást".

Azt mondta: "Ha ők is megtehetik ugyanezt, kiberhadviselési technikákat alkalmazva, akkor megteszik, és gyanítom, hogy jelenleg is sok minden történik, hogy megpróbálják megtámadni ezeket a rendszereket".

Gove úr szerint: "Az Oroszország céljairól vagy következő lépéseiről szóló különböző elméletek értékelése alapján arra számítunk, hogy növekedni fognak az energiával kapcsolatos kibertámadások, különösen az elektromos hálózat elosztásával, valamint az olaj- és gázkitermeléssel és -elosztással kapcsolatos kibertámadások."

Elmondta, hogy az Egyesült Királyság is "számíthat arra, hogy nagy értékű célpontok, például egy jelentős felhőszolgáltató, gyökeres DNS-rendszerek vagy egy jelentős közösségi médiaplatform offline állapotba kerülésére". A repülőterek, más közlekedési rendszerek és egyéb, a lakosságra nézve súlyos következményekkel járó kiesések Putyin legvalószínűbb következő célpontjai".

 

 

Moles úr hozzátette: "A magánszektor szervezeteinek fokozott biztonsági intézkedéseket kell hozniuk, és fel kell készülniük egy támadás valószínűségére - különösen azoknak, amelyek hangosan kiálltak Oroszország ellen.

"A digitalizáció valóban sok tekintetben átrajzolta már most is a csatatér vonalait, és ennek következő korszakát fogjuk megélni, amikor a nemzetállamok az ellenük fellépő befolyásos magánszervezeteket veszik célba".

"Idő kérdése" Nagy-Britannia szembesül a horrorisztikus Putyin tervvel, hogy lezárja a repülőtereket és tömeges áramszüneteket idézzen elő (msn.com)

Ha magát Oroszországot fenyegetik, még rosszabb lesz....

Oroszország azzal fenyegetőzik, hogy a Satan-2 hiperszonikus nukleáris rakétával csapást mér Nagy-Britanniára (msn.com)

https://www.pokolafoldon.hu/hihetetlen/ez-a-valodi-oka-a-brit-repuloteri-kaosznak-kibertamadasok-megtorlaskent-az-ukrajnaban-oroszorszag-ellen-harcolo-sas-ellen