Mihail Szaakasvili javasolta, hogy Grúziában oszlassák fel a Legfelsőbb Bíróságot, és azt amerikai és brit bírákkal töltsék fel. A szökésben lévő atlantista politikus a Rusztavi-2 TV-csatornának adott interjúban mondta ezt.
Szaakasvili Grúziából elmenekülése óta úgy jeleníti meg magát az ukrán közéletben, mint a korrupcióellenes harc bajnoka. Ezt a javaslatát is nagy vonalakban azzal támasztotta alá, hogy szerinte kizárólag a nyugati országokból érkező bírák tudnak leszámolni a korrupcióval. Szaakasvili kijelentése szerint Grúziának arra van szüksége, hogy amerikai és brit bírókat alkalmazzon legalább tíz évig, akik kiemelkedően magas fizetést kapnak, hogy ne lehessen őket megvesztegetni. Szaakasvilit Grúziában hatalommal való visszaéléssel vádolják. Politikai ellenfelének beiktatását követően azonnal elhagyta az országot, és az Egyesült Államokba menekült – ahonnan mint az ukrán kormányfő tanácsadója és helyettese tért vissza. Az amerikaiak közbenjárásának köszönhetően nem csak Arszenij Jacenjuk helyettese volt, de épp a napokban nevezték ki az Odessza régió kormányzójának. Szaakasvilinek így igen nyomós indoka van arra, hogy megbízzon az amerikai bírókban; Grúzia bírói hatalmának nemzetközi ellenőrzés alá vonása garantálná, hogy ejtsék az ellene felhozott vádakat, és újra visszatérhessen az országba.
Szaakasvili azonban napokkal az előtt, hogy megkapta az ukrán állampolgárságot, majdnem egy másik országba vándorolt tovább. Május elején Moldova miniszterelnöke bejelentette, hogy Szaakasvili Moldovába érkezik, és ott egy korrupcióellenes testület tanácsadójaként fog működni. Szaakasvili akkori nyilatkozata szerint soha nem adná fel a grúz állampolgárságot azért, hogy egy másik ország állampolgára lehessen. Napokkal később ukrán állampolgár lett, és kinevezték az Odessza régió kormányzójának.
A politikus számára azonban mégis forróvá vált a talaj; Szaakasvili azt követően tette ezt a javaslatot, hogy Igor Korotcsenko biztonságpolitikai szakértő nyilvánosan kijelentette, most ideális helyzet állt elő arra, hogy az orosz különleges alakulatok Ukrajna területén elfogják a háborús bűnöst. A bukott atlantista politikus a bírói hatalom kiiktatásával akarja biztosítani, hogy Grúziában minél hamarabb leállítsák az ellene folyamatban lévő büntetőeljárást, és elhagyhassa Ukrajnát, ahol Korotcsenko kijelentését követően már nem érzi magát biztonságban.
A bírói hatalom nyugati ellenőrzés alá vonása nem lenne egyedüli eset. A radikális atlantisták politikájának egyik alapvetése, hogy a belföldi problémák megoldására mindig olyan javaslattal állnak elő, ami idegen hatóságok bevonásával jár. Gyurcsány Ferenc szintén ezt az irányvonalat képviseli az Európai Ügyészség felállításának támogatásával. Ukrajnában a kormány megdöntését követően nem volt semmilyen mérsékelt átmenet; a kijevi puccsot követően azonnal radikális atlantisták jutottak hatalomra, akik mostanra amerikai befektetők számára privatizálták az állami vagyon nagy részét, és idegen országok állampolgárait nevezték ki a kulcspozíciókba, hogy a haza iránti elkötelezettséget mint ellenálló közeget kiiktathassák. Ukrajna pénzügyminisztere amerikai, egészségügyi minisztere grúz, gazdasági fejlesztési minisztere litván állampolgár. A régiók élére nyugatbarát országokból Ukrajnába érkező oligarchákat neveztek ki. Szaakasvili is közéjük tartozik; elnöksége idején magánvagyona sokszorosára növekedett, ami minden bizonnyal nagy segítséget jelentett abban, hogy az Interpol – Grúzia kérése ellenére – máig nem adta ki ellene a nemzetközi elfogatóparancsot.


http://hidfo.ru/2015/06/szaakasvili-amerikai-birokat-nevezne-ki/