Schiffer András, az LMP parlamenti frakcióvezetője hétfőn arról kérdezte Orbán Viktort, hogy miközben retorika szintjén oly gyakran hirdet harcot az Európai Unió ellen, tervezi-e az alapszerződés módosításának kezdeményezését olyan ügyekben, mint a földtulajdon szabad értékesítésének korlátozása vagy a genetikailag módosított élelmiszerek behozatalának tilalma. A kérdés lényegi eleme nem is a módosításra tett konkrét javaslatok, hanem a módosítás maga, ami Magyarországon hosszú éveken át tabunak számított. A kormányfő válasza azonban azt vetíti előre, hogy a közeljövőben a pártok lakossági nyomásra kénytelenek leszámolni ezzel a tabuval. Orbán Viktor szerint Magyarország ugyan kis ország, nem sok szava van az Európai Unióban, de
ha a britek felvetik a szerződésmódosítás lehetőségét, Magyarország is élni fog ezzel a lehetőséggel.
A szerződésmódosítás kapcsán mostanra érdekegyezés alakult ki a lakosság többsége és a magyarországi oligarchák közt. Az Európai Unió kvótarendszere ugyanis nagyban korlátozza a vállalatbirodalmak továbbnövelésének lehetőségeit. Azon a ponton, hogy Magyarország termelése eléri az EU kvótarendszere által előírt maximális szintet, az ország nem termelhet többet egy adott iparágban. A kvótarendszer a munkahelyteremtés egyik fő korlátjává vált, ugyanis
a technológiai fejlődés következményeként egy ország adott mennyiségű kvótát egyre kevesebb munkaerő bevonásával tölt be, ami szükségképp a munkanélküliség fokozódásához vezet.
A korkövetelmények miatt modernizálásban érdekelt vállalatok munkaerőigénye egyre kevesebb. Miközben a kvótarendszer az előállított termékek mennyiségét korlátozza, adott mennyiségű termék előállításához egyre kevesebb munkaerő szükséges, így egyre kevesebb munkahely betöltése kell ahhoz, hogy Magyarország elérje a limitet, – ahol már az Európai Unió korlátozza a munkahelyteremtést, mert azzal Magyarország túllépné a számára előírt kvótákat.
A kvótarendszer és technológiai fejlődés eredményeként a munkanélküliség egyre nő. Ezen a ponton a többségi lakosság érdekévé válik az EU alapszerződés módosítása, olyan módon, hogy az ne korlátozza Magyarországon a munkahelyteremtést.
Miközben a szerződésmódosítás társadalmi érdekké válik, az oligarcháknak szintén érdekévé válik a kvótarendszer módosítása vagy eltörlése. A rendelkezésre álló mennyiségű munkaerő ugyanis lehetővé tenné vállalatbirodalmaik növelését, így a profit fokozását. Mivel a kvótarendszer miatt nem termelhetnek többet, a munkahelyteremtés uniós korlátokba ütközik, vagyis az a munkaerő, amit az iparmágnások foglalkoztathatnának, egyre gyorsuló mértékben vándorol nyugatra, ahol még van munkalehetőség. A magyarországi oligarchák így azzal a helyzettel kell szembenézzenek, hogy rendelkezésre állnak a források vállalatbirodalmaik bővítéséhez, de az jogi keretekbe ütközik. Emiatt nem csak a kormány, hanem minden iparmágnás és a többségi társadalom érdeke is megegyezik abban, hogy az Európai Unió kvótarendszerét módosítani kell vagy el kell törölni.
A fentiek miatt törvényszerű, hogy Magyarország élni fog majd a szerződésmódosítás lehetőségével. Ebben az esetben a kormányfő kijelentése nem üres populizmus, sokkal inkább egy szükségszerűség elismerése, ami be fog következni, függetlenül attól, hogy 2018-ban ki nyeri az országgyűlési választásokat.

http://hidfo.ru/2015/06/a-kormany-az-eu-alapszerzodes-ujratargyalasat-tervezi/