Több aspektus szerint is napjaink világa kísértetiesen hasonlít az 1930-as évekre. A növekvő pénzügyi egyensúlytalanságok által fűtött politikai feszültségek közepette az európai zsidóság növekvő elbizonytalanodása, sőt félelmei is azt az évtizedet idézhetik. Ráadásul Európa ma már 13 millió muszlim lakhelye is és a közel-kelet politikai turbulenciái óhatatlanul lecsapódnak Európa zsidó közösségein. A párizsi, brüsszeli és koppenhágai terrorcselekmények után Netanjahu izraeli miniszterelnök felszólította Európa zsidóságát, hogy telepedjen le Izraelben (’Aliya’). Valóban, tavaly a 2013-as adatokhoz képest 88%-kal, 8636-ra nőtt a nyugat-európai országokból a Szentföldre települt zsidók száma és ez két évtizedes rekord. 2014-ben kétszer annyi zsidó hagyta el Franciaországot, mint az Egyesült Államokat, holott az előbbi zsidó népessége 11-ed része (478 000) az utóbbinak (5,4 millió). Elképesztő adat, hogy a nyugat-európai kitelepülők 82%-a Franciaországból érkezik.

Rohamosan növekvő kivándorlás Franciaországból

Rohamosan növekvő kivándorlás Franciaországból


Az európai zsidó szervezetek képviselői elutasítja a keményvonalas nacionalista Netanjahu ajánlatát, amelyet a többségük hangulatkeltésnek bélyegez. Szerintük a kivándorlás Izraelbe nem megoldás a muszlim terror által jelentett veszélyre. A harcot együtt kell fölvenni, mert muszlim terror a teljes európai demokráciát veszélyezteti és ássa alá az európai társadalmak értékeit.
Franciaországban, Európa legnagyobb zsidó közösségében óriási az elbizonytalanodás. Ebben az évben Tel Aviv 10 000 kitelepülő francia zsidóval kalkulál, és ez még a párizsi merényletek előtti tervezést tükröz. A zsidók elleni erőszak már sokkal kevésbé a szélső-jobboldali körökből érkezik, mint inkább muszlim közösség részéről, és ennek fő mozgatórugója a közel-keleti konfliktus.

Zsinagóga a franciországi Sedanban

Zsinagóga a franciországi Sedanban

Franciaországban a rasszista cselekmények fele zsidók ellen irányul és az elkövetés gyakorisága robbanásszerűen emelkedik. 2014 első kilenc hónapjában 527 antiszemita támadás sértettjét regisztrálták, ami 90%-os ugrás 2013 azonos időszakához képest. A számmal együtt az elkövetések brutalitása is növekszik.
A maga 300 000-es tagságával a nagy-britanniai zsidó közösség Európában a második legnagyobb. A brit zsidó közösség védelmére alakult biztonsági tanácsadó szervezet adatai szerint 2014-ben 1 168 antiszemita incidens történt, több mint kétszer annyi, mint 2013-ban, amikor 535 ilyen esetet regisztráltak. Ez a legmagasabb szám azóta, hogy a szervezet 1984-ben adatokat kezdett gyűjteni.
Egy zsidó szervezet (Campaign Against Antisemitism) felmérése szerint a brit zsidók 45%-a arra az álláspontra jutott, hogy nincsen jövője a szigetországban. A Survation és a Jewish Chronicle közös felmérése szerint ez viszont szimpla félelemkeltés, mert csupán minden tizedik hittestvérük vándorolna ki, miközben a fiataloknál ez az arány 17%. A brit belügyminiszter határozottan kiállt a közösség mellett a párizsi támadás után: nemcsak megerősítette az objektumaik védelmét, hanem kijelentette, hogy „Nagy Britannia nem lenne Nagy Britannia a zsidó testvérei nélkül.”
Törökországban a megoldatlan palesztin kérdés teljesen megmérgezte az ottani, 17 000-es zsidó közösség életét. Erdogan török elnök múlt nyáron kijelentette, hogy Izrael brutális hadműveleti Gázában túltesznek „Hitler barbárságán”. A második világháború után még 120 ezres közösség jó része az elmúlt évtizedekben kivándorolt. Bár Európa második legnagyobb zsinagógáját a nyugat-török Edirne városában most ujítják fel, a hatóságok inkább múzeumnak rendezik be és nem adják át a helyi közösségnek.
Magyarországon az izraeli World Jewish Population 2010 című évkönyv "szűkebb értelemben vett zsidóságra" vonatkozó adata szerint 48 600 főt tesz ki a zsidó közösség. A február elején Budapestre látogató Merkel kancellárnak két Holokauszt-túlélő, Pusztai Éva és Bartha Ágnes elmondta, hogy hazánkban rendszerszintű az antiszemitizmus és az áthatja a mindennapokat valamint a kultúra egy jó részét. Christoph Heubner, a Nemzetközi Auschwitz Bizottság helyettes vezetője szerint Magyarországon már a Parlamentben lehet tapasztalni a történelem átírásának kísérletét, amelynek keretében az ország a zsidók deportálásának felelősségéből ki akarja magát vonni.
A magyar kormányfő Auschwitz felszabadításának idei, 70 éves évfordulóján egy zsidó temetőben emlékezve ismerte el először Magyarország társtettesi szerepét az európai zsidók tömeggyilkosságában.


Hírfigyelő Szolgálat