Új fejezet kezdődik az Egyesült Államok és Kuba viszonyában, Raúl Castro és Barack Obama elnök ugyanabban az időpontban, közép-európai idő szerint szerdán hat órakor tett bejelentést arról, hogy normalizálják a két ország kapcsolatait – írja az euronews.com.
- Helyreállítjuk a teljes jogú kétoldalú kapcsolatokat a két állam között. Obama megerősítette, hogy az Egyesült Államok teljes jogú nagykövetséget nyit Havannában.- jelentette ki Raúl Castro televíziós beszédében. Washington azt tervezi, hogy feloldja a jelenlegi, Kubát érintő utazási és pénzutalási korlátozásokat.
A mai nappal kezdődően telekommunikációs eszközök exportját indítja meg az Egyesült Államok Kubába, ennek feltétele az emberi jogi helyzet rendezése és a demokratikus rendszer kiépítése. Mi ezeket a garanciákat jórészt nyújtani tudtuk, ezért mozdulhatott el a két ország viszonya egészséges irányba – mondta Raúl Castro.
Barack Obama amerikai elnök bejelentette, hogy megkezdik a két ország kapcsolatainak normalizálását:
- A teljes embargót 1961-ben vezette be az Egyesült Államok. Elszigeteltük Kubát, mivel az ország nem volt demokratikus, és ezt kellett akkor tennünk- mondta Barack Obama.
Egész családok szakadtak szét, azok családai, akik Kubából menekültek el az ottani rendszer elől az Egyesült Államokba. Raúl Castro elmozdította az ország rendszerét a demokrácia irányába. Emiatt első lépésben feloldottuk az utazási korlátozásokat, a családok így ismét egyesülhetnek- ez több generáció számára kimaradt- több generáció nem ismeri rokonait.
Az amerikai-kubai egyezség értelmében Kuba szabadon bocsát 53 politikai foglyot, és az Egyesült Államok felülvizsgálja, hogy továbbra is a terrorizmust támogató országok listáján tartsa-e Kubát. Kubában engedélyezni fogják az amerikai hitelkártyák használatát, az Egyesült Államok pedig lehetővé fogja tenni távközlési berendezések Kubába irányuló exportját. Kuba jelentősen kibővíti az internet-hozzáférést az országban.
A “hidegháborús” amerikai-kubai kapcsolatok javulásának kulcsmomentuma, hogy a kubai hatóságok humanitárius okból szabadon engedték szerdán Alan Gross amerikai segélymunkást, akit öt évvel ezelőtt, felforgató tevékenység és kémkedés vádjával börtönöztek be.
Gross elengedéséért cserébe Washington három kubait enged ki, akik a floridai kubai emigránsok között kémkedtek Havannának. Ők 16 évet ültek amerikai börtönben.
(MTI)