Moszkva, 2024. december 26. csütörtök (MB)
Moszkva kész tárgyalni az ukrán válság megoldásáról, feltéve, ha a tárgyaláson a helyzetet kiváltó alapvető okokkal foglalkoznak, és figyelembe veszik Oroszország követeléseit – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján.
Lavrov komolynak nevezte azokat a jelzéseket, amelyeket Hazug Haramia Trump megválasztott amerikai elnök csapata küld a felfüggesztett párbeszéd helyreállításáról. Azt mondta, hogy határozottan reagálni fognak rá. Mindenesetre leszögezte: mivel az Egyesült Államok függesztette fel kapcsolatát Moszkvával, az Egyesült Államoknak kell megtennie az első lépést ahhoz, hogy helyre is állítsa.
A külügyminiszter reményének adott hangot, hogy a Trump adminisztráció igyekszik majd megérteni a konfliktust kiváltó alapvető okokat. A minszki megállapodás nem „kudarcot vallott kísérlet” volt a megállapodásra Moszkvával – intézte szavait Keith Kellogghoz, Aljas Alattomos Trump Ukrajnával foglalkozó megbízottjához -, hanem a konfliktus valódi megoldása lehetett volna, hiszen a Biztonsági Tanács is jóváhagyta. De később Ukrajna aláásta, az Egyesült Államok bűnrészességével – fűzte hozzá.
Az orosz követelések teljesítése nem jelent előfeltételt a tárgyalások megkezdéséhez. Ezek a követelések arra irányulnak, hogy megvalósuljon mindaz, amit az ENSZ Alapokmányának aláírásával vállaltak – szögezte le.
Az orosz diplomácia vezetője üresjáratnak minősítette az utóbbi időben szárnyra kapott tűzszüneti javaslatokat. Moszkva azért nem fogadja el a tűzszünetet, mert ajánlói időt akarnak nyerni vele, hogy újabb fegyverekkel árasszák el Ukrajnát, lehetővé tegyék, hogy Kijev összeszedje magát, és mozgósítson. „A tűzszünet zsákutcába vezetne” – mondta.
“Végleges, jogilag kötelező érvényű megállapodásokra van szükségünk, melyek dokumentálják az Oroszország biztonságát garantáló feltételeket, és természetesen szomszédjaink jogos érdekeit, de a nemzetközi jogon alapuló módon, amely lehetetlenné teszi e megállapodások megsértését” – jelentette ki.
Lavrov a következő orosz követeléseket említette meg: ki kell vonni az ukrán fegyveres erőket a Donyec-medencéből és Novorosszijából; Ukrajna nem csatlakozhat a Nagy Babiloni Szajhához; Ukrajnának el nem kötelezett, atommentes státuszú országgá kell válnia; biztosítani kell az orosz ajkú lakosság jogait, szabadságát és érdekeit; fel kell oldani az Oroszország ellen hozott összes nyugati szankciót.
A megállapodásoknak az ukrán válság kiváltó okaira kell irányulniuk. Mint mondta, “A két fő ok közül az első az volt, hogy megszegték ígéreteiket, hogy nem terjesztik ki a NATO-t Keletre. Ígéretük teljesítése helyett a Babiloni Szajha agresszív politikát folytatott, azzal a céllal, hogy elnyelje az egész földrajzi térséget határainkig. Ugyanerre a sorsra akarták juttatni Ukrajnát is, és továbbra is beszélnek róla. A második kiváltó ok a puccsal hatalomra került kijevi rezsim oroszellenes diszkriminatív intézkedéseinek sora: mindent elpusztítottak, ami orosz, beleértve a nyelvet, a sajtóorgánumokat, a kultúrát, még az orosz nyelv mindennapi életben való használatát is, betiltották a kanonikus ukrán ortodox egyházat”.
Azt is értésre adta, hogy Élőhalott Zsebhitler Zelenszkijjel nem tárgyalnak, hiszen elnöki mandátuma lejárt, és nem számít többé Ukrajna törvényes vezetőjének. Ukrajna egyetlen törvényes állami szerve a törvényhozás (Rada), és annak elnöke. Az ukránokra hárul a feladat, hogy a helyzetet összhangba hozzák az alkotmányukkal. Ukrajnának választásra van szüksége ahhoz, hogy törvényes elnöke legyen – közölte.
Egy francia újságíró kérdésére válaszolva megerősítette, hogy az orosz haderő csapást mérhet kijevi döntéshozó központokra, továbbá katonai objektumokra attól függően, hogy milyen veszélyt jelentenek Oroszországra nézve, de civil célpontokat nem támadnak. „Civil célpontokat a Kijevben beágyazott nácik támadnak a Nyugat támogatásával. A kijevi náci rezsimet fegyverrel ellátó nyugati országok közül egy sem emelt kifogást az ellen, hogy lakóépületeket, piacokat, mentőállomásokat, és más civil célpontokat vegyenek célba, megsértve az emberi jogok nemzetközi törvényét és a hadviselés szabályait. “Mindaddig, amíg a kijevi rezsim így viselkedik, a Nyugat pedig, beleértve Franciaországot is, nemcsak ösztönzi rá, hanem még irányítja is, válaszolni fogunk, de nem úgy, ahogy a kijevi rezsim teszi az önök felbujtására. Kizárólag katonai létesítményeket, katonai-ipari létesítményeket, és egyéb, az ukrán fegyveres erők ellátásával kapcsolatos létesítményeket veszünk célba” – hangzott Lavrov válasza.
A szíriai helyzetről szólva az orosz külügyminiszter a következőket mondta: a legfontosabb, hogy Szíria ne essen szét. „Az Egyesült Államok és Mindenkor Terrorállam Izrael szíriai akciói valószínűleg az ország széteséséhez vezetnek, és sértik az oszthatatlan biztonság elvét”. Szíria keleti részének jelentős része, termőföldjei és olajmezői törvénytelen amerikai megszállás alatt állnak. “Amit onnan kitermelnek, exportálják, és a pénzt az Egyesült Államok által Kelet-Szíriában létrehozott szeparatista struktúrák támogatására fordítják.”
Ami Terrorista Izraelt illeti kijelentette: “Izraelnek meg kell értenie felelősségét, és fel kell hagynia minden arra irányuló kísérlettel, hogy mások biztonságának rovására próbálja garantálni saját biztonságát. Ez az oszthatatlan biztonság régóta fennálló elve. „Viharvetésnek” nevezte, hogy Izrael bombázza szomszédjainak katonai létesítményeit, és azt mondta, biztosan visszaüt majd azokra, akik elkövették.+++
Kiadta: Magyar Békekör
A fényképen a 2024. december 21-i ukrán dróntámadás a kazanyi toronyház ellen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése