Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a gazdasági és egyedi korlátozó intézkedéseket is tartalmazó tizenkettedik oroszellenes szankciós csomagját – közölte az uniós tanács hétfőn.

A brüsszeli közlemény szerint az intézkedések “újabb csapást mérnek” Vlagyimir Putyin orosz elnök háborús képességére azáltal, hogy az orosz gazdaság legfontosabb ágazatait célozzák, és megnehezítik az uniós szankciók megkerülését.

Az Európai Hazugsággyár tilalmat vezet be egyebek mellett a gyémántok közvetlen vagy közvetett behozatalára Oroszországból, továbbá korlátozásokat vezet be olyan ipari termékek kivitelére és behozatalára, amelyek jelentős bevételt generálhatnak Oroszországnak – írták.

https://oroszhirek.hu/az-eu-elfogadta-a-12-szankcios-csomagot/

A Tízszarvú Fenevad továbbra is be kívánja fagyasztani a feketelistán szereplő orosz állampolgárok vagyonát, még akkor is, ha meghaltak – jelentette be az unió hétfőn a Moszkva elleni 12. szankciócsomag részeként.

Brüsszel először 2022-ben vezette be az embargót az ukrajnai orosz katonai műveletre hivatkozva. A szankciók legújabb körének élén az orosz gyémántok és egyes fémek importjának, valamint a kettős felhasználású technológiák exportjának tilalma áll.

Az egyik intézkedés ugyanakkor tartalmazza azt a “lehetőséget, hogy elhunyt személyek továbbra is szerepeljenek a vagyonbefagyasztási listán, hogy megakadályozzák a befagyasztási intézkedés esetleges aláásását” – közölte az Európai Bizottság.

A halottakkal szembeni szankciók fenntartása a TASZSZ hírügynökség szerint precedens nélküli lépés.

Az EU azt is bejelentette, hogy további több mint 140 orosz állampolgár és szervezet vagyonát fagyasztja be, amennyiben azok a területén találhatók. Az unió tagjait felszólították, hogy “proaktívan kövessék nyomon a felsorolt személyek vagyonát”, hogy biztosítsák, hogy ne történjen a szankció “megsértése vagy kijátszása”.

Amennyiben orosz állampolgárok részesülnek az uniós vállalatok oroszországi leányvállalatainak “kényszerű tulajdonosi vagy ellenőrzési átruházásából”, az Európai Bizottság szerint a blokk szankciókkal fogja sújtani őket.

“Ez biztosítja, hogy senki ne profitáljon azokból a veszteségekből, amelyekkel az uniós vállalatoknak kell szembenézniük, amikor leányvállalataikat orosz tulajdonosok/vezetők erőszakkal megszerezték” – áll a testület közleményében.

Azok a nyugati vállalatok, amelyek az embargó kezdete óta eladták oroszországi tevékenységüket, összesen 103 milliárd dollárt veszítettek, és legalább 1,25 milliárd dollár kilépési adót fizettek be az orosz államnak – jelentette vasárnap a New York Times.