Ahogy a vakcinák iránti kereslet összeomlik, az Egyesült Királyság 4 milliárd fontnyi veszteséggel néz szembe, mivel 650 millió adag készletének 80%-a felhasználatlanul maradt
Az Egyesült Királyság a megvásárolt 650 millió adag oltóanyagból mindössze 142 milliót használt fel, így a becslések szerint 4 milliárd font értékű oltóanyag maradt felhasználatlanul, és a jelenlegi felhasználási szint mellett valószínűleg kárba vész. A vakcinák szavatossági ideje általában a gyártás után hat-tizenkét hónappal jár le - bár nem világos, hogy a 650 millió adagból hányat gyártottak már le és raktároztak el, és hányat rendeltek meg jövőbeli gyártásra és szállításra.
A tisztviselők nem árulták el, hogy pontosan mennyit fizettek a Pfizer vakcinákért, amelyek a teljes megrendelt mennyiség közel egyharmadát teszik ki, de az Egyesült Államok kormánya állítólag körülbelül 20 dollárt (16 fontot) fizetett egy adagért.
A Moderna vakcina állítólag valamivel kevesebbe került, talán 15 dollárba (12 font) adagonként, az Astra Zeneca vakcina pedig jóval kevesebbe, talán csak 4 dollárba (3 font) adagonként, mivel önköltségi áron adták el. A másik öt megrendelt típusról nincsenek adatok, amelyek mindegyike egyelőre teljesen kihasználatlan.
Ha dózisonként 10 dolláros (8 font) átlagárat feltételezünk, akkor az összes fel nem használt vakcinaadag teljes számlája körülbelül 5 milliárd dollárra, azaz 4 milliárd fontra rúg. Vajon a közvélemény elnéző lesz-e a közpénzek ilyen mértékű pazarlásával szemben, mivel az jó szándékkal, szükségállapot idején történt? Ezt még meg kell várni.
Ez azonban messze nem az egyetlen példa a világjárvány okozta pazarlásra. A csalás és a nemteljesítő üzleti hitelek miatti veszteségek kolosszálisak, a City AM jelentése szerint a kincstár 4,3 milliárd fontos csalás miatti leírását valószínűleg a Covid-hitelek 20 milliárd fontos nemteljesítése fogja felülmúlni. A kormány emellett 8,7 milliárd fontot írt le a világjárvány idején vásárolt védőeszközökre, amelyek közül 673 millió fontot használhatatlan, 750 millió fontot nem használtak fel a lejárati idő előtt, 2,6 milliárd fontot az NHS-ben való használatra alkalmatlannak ítélt eszközökből, 4,7 milliárd fontot pedig azért, mert a kormány többet fizetett értük az akut globális hiány idején, mint amennyit most érnek. A kormány 569 millió fontot költött 20 900 lélegeztetőgép megvásárlására is, amelyből csak 2150-et (10%) használtak fel, a többi a védelmi minisztérium egyik raktárában maradt kihasználatlanul.
Az adófizetők pénzével való ilyen durva visszaélést a független vizsgálatnak és a kormánynak meg kell vizsgálnia, hogy le lehessen vonni a tanulságokat, és a jövőben egy megbízható, valós idejű irányítási rendszert kell alkalmazni, hogy még a sietve és sürgősen vásárolt készleteket is ésszerű arányban tartsák a várható igényekkel.
A 2020 tavaszán kialakult túlreagálás és pánik olyan döntéseket eredményezett, amelyekről most kiderült, hogy a közpénzek hatalmas pazarlását jelentik. Ha úgy vélték, hogy hiány van bármiből, amire elképzelhetően szükség lehetett a vészhelyzet szükségleteinek kielégítéséhez, a közpénzek mindig nyitva álltak.
Valójában úgy tűnt, hogy a pénztárcát inkább úgy kezelték, mint Mary Poppins feneketlen varázsszőnyegét, és a finanszírozási döntéseknél nyoma sem volt a körültekintő felügyeletnek, amíg azok azt a célt szolgálták, hogy bizonyítsák a nyilvánosságnak, hogy a kormány "tesz valamit" a Covid ellen. Ennek a költségvetési inkontinenciának az eredményei most már mindenki számára nyilvánvalóak.
- Forrás: dailysceptic.org
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése