Korábban nem ismert személyek állnak az elmúlt hetek látványos tüntetéssorozata mögött, akik többségének semmilyen kapcsolata sincs a hivatalos ellenzéki pártokkal. Ők a 2010 előtti politikai szereplőket is hibásnak tartják a Nemzeti Együttműködés Rendszerének (NER) létrejöttében. Így nemcsak a NER-t utasítják el, hanem többnyire azt a szociálliberális politikai elitet is, amelynek elhibázott politikájából szerintük a NER, azaz az Orbán-rezsim kinőtt.
„Az egész politikai rendszer belülről züllik, és velejéig korrupt, azok a pártok, akik ebben részt vettek, azoknak nincs helyük. Az új nemzedéknek most jött el a rendszerváltás. Nem egy kormányt temetünk, hanem egy rendszert, az egész elmúlt huszonöt évet, amely szégyent hozott az országra” – kiáltotta hétfőn a Parlament előtt Nemes Balázs, a rendezvény egyik szervezője. Ez a mondata megosztotta a hagyományos balliberális elitet, például Kuncze Gábor, az SZDSZ egykori elnöke egy tévéműsorban ki is kelt ez ellen, mert részben egy kalap alá vette őket – az elmúlt 25 év politikusait – a Fidesz jelenlegi politikai garnitúrájával. Másnap Nemes pontosított: a Fideszt minőségileg rosszabnak ítélte, mint a 2010 előtti politikai garnitúrát, de kritikája több elemét az MSZP és az SZDSZ politikai teljesítményével szemben továbbra is fenntartotta.
A kritikai megjegyzések ellenére egyébként több rendszerváltó politikus – így Demszky Gábor, Béki Gabriella vagy Mécs Imre is – pozitívan beszélnek a tüntetésekről, noha azok szervezésében nem vesznek részt, legfeljebb ellátogatnak ezekre a rendezvényekre. Ők az 1988-as nagy tüntetéssorozathoz szeretik hasonlítani a folyamatokat, amikor még nem lehetett tudni, hogy a Kádár-rendszer milyen módon és formában fog megbukni, és azt sem lehetett tudni, hogy kik lesznek az új rendszer vezetői, de tömegek mentek az utcára. Az ellenzéki szereplőket akkor szinte senki sem ismerte, nem volt szervezett ellenzék: kis csoportok és körök voltak, és egy Kádár-rezsimmel szemben álló közhangulat.
Távol az MSZP-től
A tüntetések mostani szereplői nem szoktak ezzel az analógiával élni, annak ellenére sem, hogy nem is olyan messzi ez az időszak. Másrészt annyiban új helyzet van, hogy létezik hivatalos ellenzék, de a tüntetések szervezőivel való beszélgetésekből úgy tűnik, hogy sem az MSZP, sem a DK, az LMP, de még a PM sem volt képes ehhez a körhöz közelebb férkőzni. Egyebek mellett az MSZP mindössze annyira tudott „rárepülni” a hétfői tüntetésre, hogy a Parlamentben található frakcióirodájukból (amely éppen a tüntetőkre nézett) Kunhalmi Ágnes többször kilógatott egy európai zászlót. Úgy tűnt, hogy politikai értelemben egyedül ő próbált a szocialisták közül „erőlködni” azon, hogy legyen valamiféle kapocs a tüntetők és a pártja között. Más szocialista politikussal való beszélgetésből úgy tűnt, hogy inkább tanácstalanok arra nézve, hogy a tiltakozáshullámot milyen eszközzel lennének képesek „becsatornázni” az MSZP-hez, ha egyáltalán a tüntetők hajlandóak lesznek valamikor az MSZP felé fordulni.
Nemes Balázs egyetemista, a rendezvény egyik szervezője és szónoka elmondta, hogy ő maga sem tudná definiálni, hogy valójában mi az, amit tesznek. „Új, formabontó ellenzéki szerveződések vagyunk, nincs olyan kategória, amelynek megfelelünk” – magyarázta Nemes, aki szerint talán – az általa Török Gábor politológustól az ATV-ben hallott – spanyol Podemos mozgalom lehet analógia.
A Podemos (hevenyészett fordításban: „képesek vagyunk rá”) új baloldali ideológiai alapon áll, és az egész egy 2011-es tüntetéssorozatból indult ki, amelynek Indignados (Felháboro­dottak) volt a neve. A mozgalom a közösségi portálokon szerveződött, és nagyon rövid időn belül több százezres (internetes) tagsággal rendelkezett. A Podemos megjelenése felbo­rította a kétpólusú, szocialisták és néppártiak által uralt spanyol párt­rendszert, jelenleg a 27 százalékos támogatottságukkal az egyik legnépszerűbb párt, mert a korrupciós botrányok „felforgatták” az országot. A szavazói közel 42 százaléka azzal magyarázta támogatását, hogy csalódott a többi pártban. (Sikerükhöz persze kellett az is, hogy például a korrupcióellenes ügyészség több tucat embert, polgármestereket, politikusokat és vállalkozókat tartóztatott le, mert – közel 80 milliárd forint értékben – Madrid, Valencia, Murcia és León önkormányzatainál egyes cégeknek csúszópénzért biztosították a megrendeléseket közbeszerzéseken.)
Nemes Balázs egyébként még nem szaladna annyira előre, hogy a magyar tüntetők pártot hozzanak létre, de szerinte – mivel 2018-ban a választásokon csak pártokra szavazva lehet leváltani a Fideszt – jó lenne, ha akár több új párt is létrejönne Magyarországon. „Jelenleg ott tartunk, hogy ideológiai értelemben teljesen vegyes a társaság, az, hogy mit mikor teszünk, az ad hoc módon dől el. Most az a cél, hogy azt a dühöt, amelyet az Orbán-rendszer arroganciája kivált tömeges méretekben az emberekben, megpróbáljuk aktív cselekvésekbe becsatornázni. Remélem, hogy inkubátor vagy katalizátor szerepet töltünk majd be egy új rendszer létrehozásában” – emelte ki Nemes Balázs, aki szeretné, ha létrejönne több olyan szervező-rendező csoport is, amely képes az Orbán-rendszer ellenei tiltakozások generálására.
Még nem forrt ki
Próbáltuk megérteni, hogy ezeknek az új ellenzéki mozgalmaknak melyek az ideológiai csomópontjai, illetve hogy kik a vezéralakjai, de úgy tűnik, hogy ezt egyelőre nagyon nehéz megfejteni, mert még teljesen kialakulatlan a „rendszer”. Talán éppen ezért találkoztunk azzal a jelenséggel, hogy a Fideszben komolytalannak tartják – idézzük: „ezt a társaságot”. Lehet, hogy a szervezetlenségre, kicsit anarchikus működésre lehet legyinteni, de ezek a fiatalok már többször késztették meghátrálásra a Fideszt. A jelenlegi „mozgalmárok” között ugyanis az egyik összekötő kapocs a köztudatba 2012-ben berobbant Hallgatói Hálózat, a Haha. Nemes Balázs is ekkor és ebben a „szervezetben” kezdett el aktívabban közélettel foglalkozni, de a netadóellenes tüntetés egyik szónoka, Füzessi Károly is Haha-aktivista volt. A Hallgatói Hálózat, amely formálisan nem is létezik, csak egy informális kör, az elmúlt két évben így legalább két ügyben meghátrálásra tudta kényszeríteni a Fideszt: a diáktüntetésekkel elérték, hogy Hoffmann Rózsa államtitkártól elvegyék a felsőoktatási feladatokat, (ami felért egy államtitkár-buktatással), pár hete pe­dig részt vettek a netadó „kinyírásában”.
Kóbor Andrea, a Haha egyik szervezője, akit éppen egy NAV-ellenes tiltakozó akción értünk el, elmondta: jelenleg az a jellemzője az akciókban részt vevő fiataloknak, hogy politikát akarnak csinálni, de pártot nem. Szerinte a mozgalom azért izgalmas és érdekes, mert nincs vezető a társaságban, nem a személyek miatt mennek előre az akciók, hanem azért, mert létezik egy olyan közhangulat, amely megmozgatja a fiatalokat. „Mindenki érzi azt, hogy forr valami, érezni a dühöt, de most nincs senki, aki ráülne az egészre, és kisajátítaná magának. Ez a szerencse” – tette hozzá.
Kóbor helyzetértékelése szerint annyi látható, hogy kisebb csoportok, bizonyos értelemben rivális „szervezetek” azért létrejöttek, hisz a netadó-ellenes tüntetéseket szervező kör – egyebek mellett Gulyás Balázzsal –, kicsit eltér a Nemes Balázs körül létrejött, a Közfelháborodás Napját összehozó csoporttól. Ebben a világban pedig még „pörög” Gulyás Márton is, a Krétakör igazgatója, aki a Humán Platform egyik létrehozója, illetve több, egykori „millás” (Egymillióan a sajtószabadságért mozgalom) is.
szervPap Réka Kinga Kóbor Andrea

Egy neve elhallgatását kérő forrásunk annyit tett hozzá az előbbi helyzetértékeléshez, hogy a mozgalmat a kissé anarchikus működésből talán Várady Zsolt, az Iwiw alapítója emelheti ki, aki közösségszervezői platformot igyekszik összehozni. Forrásunk a már Németországban is vállalkozó Váradyt érett és józan személyiségnek írta le, aki megteremtheti az átmenetet a káoszból a szervezett mozgalmi lét felé. Ráadásul ódzkodik attól, hogy bármelyik hivatalos pártot odaengedje az új kezdeményezéshez.
Papp Réka Kinga, aki több korábbi kormánykritikus rendezvény felszólalója volt, azt hangsúlyozta, hogy sok helyütt, vidéki városokban is teljesen spontán módon zajlottak a tüntetések. Olyan szerinte az egész, mint a gombák eső után, sorra bújnak elő az avarból, mintha a semmiből jönnének. Ráadásul azt is fontos szerinte észrevenni, hogy a vidéki Magyarország is megmozdult, ha összeadjuk a nagy- és kisvárosokban tiltakozók számát, akkor akkora tömeget kapunk, mint Budapesten.
Egyébiránt egy kisvárosban nagyobb tétje és jelentősége van egy 100-150 fős spontán gyűlésnek, mint a fővárosban, hiszen az előbbi helyeken hagyományosan inkább passzív a társadalom, és nagyobb egzisz­tenciális kockázattal jár a politikai aktivitás. „Az egész ügy a társadalmi elégedetlenségből építkezik. Abból, hogy sokak számára betelt a pohár. Az ügy közös, ezt a dühöt akarjuk kifejezni” – vélte Pap Réka Kinga, aki arra a kérdésre, hogy 2018-ban mindebből hogyan és kinél lesz szavazat, azt válaszolta: „Ez állati nehéz kérdés, én is ezen gondolkodom. Az lenne a jó, ha létrejönne egy erős, aktív civil mozgalom, amely később egy új párt erejét jelenthetné. Olyan mozgalmat, amely számon kérné saját pártját, mert mind az MSZP, mind a Fidesz átverte a saját tagságát, és leépítette azt a szisztémát, hogy a saját tagságuk legyen a kontrolljuk.”
Ideológiai értelemben egyébként Pap Réka Kinga szerint is teljesen heterogén és teljesen laza informális hálózat az „új ellenzék”, az új balosoktól a liberálisokig, és – újabban, de még inkább kisebb részt – egykori fideszesek jelentik a palettát.
Ez az, ami fáj a fiataloknak
•Nem akarnak elrohadni a rendszerrel együtt.
•Olyan rendszert kell építeni, amely a csalókat üldözi, nem a szegényeket.
•A kormány ne vonjon ki további százmilliárdokat a közoktatásból.
•A világ tisztességesebb feléhez kellene tartozni, ahol létezik szabadság, tisztelik az emberi jogokat, ahol nem oligarchák uralkodnak.
•Elég a hazugságokból!
•Tisztességes adórendszert!
•Követelik, hogy álljanak szóba velük.
•Választ akarnak arra, hogy hova folyik a közpénz.
•Az elmúlt 25 év politikusai „húzzanak” el.
(atv)
Bal-Rad komm: Hát ez a NAGY BÜDÖS HELYZET honfitársaink! Hiszen ha bárki elolvassa ezt az írást, kapásból rávágja: ÍGY IGAZ!
De nem szabad csak úgy kapásból rávágni, hanem kicsit tűnődni kell! – NO NEM A KÖVETELÉSEKEN! – hanem az előadókon. És szép lassan kontúrosodik az egész maszatolmány! A hazugság és a valóság van itt összegyúrva látszólag tökéletes egyveleggé!
Nem kötődnek politikai pártokhoz, és elegük van az utóbbi 25 év politikai elitjéből – mondják ŐK!
Maszopos gyülekezeti tag Gulyás, aki manapság “krétakörös és humánplatformos” “…a már Németországban is vállalkozó Várady…Papp Réka Kinga, aki több korábbi kormánykritikus rendezvény felszólalója…” – az ATV állandó üdvöskéjeként, “…Füzessi Károly is Haha-aktivista volt(?!)…” millások, akik Libás Gordonka szekértolói voltak, amíg a szekér mind a négy kereke ki nem esett!
Fiatalok! Már ennek a rendszernek a szülöttei vagy neveltjei! Européerek. De inkább atlantisták! Ők CSAK úgy szeretnének élni, mint amszterdami kortársaik. Látszólag elítélik még a szülőatyákat is! Az eszdéeszeseket! Akik nélkül nincs összeröffenet. És ez nem más, mint generációs ellentét a szülő meg kölyke között!
RENDSZERVÁLTÁST akarnak! Igen! Az Orbán – rendszert akarják CSAK leváltani! Az illiberális rendszert visszafaragni a “jól bevált” neoliberális rendszerré.
A demonstrációkon nyüzsgő fiataloknak fogalmuk sincs, hogy milyen cél eszközeivé váltak VALAKIK kezében. Meg nem fordul a fejükben, hogy demonstrációik egy nemzetközi sakkjátszma része. Sokszázezres okoskészülékeiken csak a felhívásokat nézik meg, meg a bulik időpontjait és helyszíneit. Hogy mi zajlik a világban? – az nem is jut el hozzájuk.
A fiatalok elégedetlenek, és korukból fakadóan inkább liberális felfogásúak. Mindkettő igaz, és az utóbbt is illő tudomásul vennünk! Csakhogy a fiataloknak is nem ártana tudomásul venni, hogy elégedetlenségük – amelynek kétségkívüli okozója az utóbbi 25 év minden szemete – eloszlatása érdekében pontosan olyan háttérerők játékszereivé váltak, amelyeknek köszönhetik elégedetlenségüket.
Pontosan ezért hamis az az állítás, hogy NINCS VEZETŐ! Ami persze részben igaz csak – de IRÁNYÍTÓ az van. Arctalan, személytelen. Nem látványoskodik – de serény és eredményes munkát végez! Már rendszerváltást is beígért! Mert az egyszer már bejött! A magyarok akkor sem tudták hogy mi fog következni, csak tették amit súgtak nekik! Hitték a súgást!
Ma ugyanolyan a helyzet! És ma kísérteties még a hasonlóság is! Csak most nem a Szovjetunió az undorító, hanem Oroszország! Elő hát az EU-s meg norvég zászlókkal! Abban az országban, amely tagja az EU – nak! Tüntetni az ellen a kormány ellen, amely nem győzi nap mint nap kidomborítani elkötelezettségét a politikai – gazdasági – katonai szövetségünk iránt! Amely nem mellesleg úgy vágta haza Magyarországot, hogy talpraállítása szinte lehetetlennek tűnő feladat!
De ők – a megvezetett és csalódott fiatalok – mégis utcára vonulnak! Mert oda lettek szólítva! Az arctalan, személytelen, ám mindenhol jelen lévő HÁTTÉRHATALOM küldte őket az utcára!
Amely háttérhatalom felismerte, hogy eddigi végrehajtóiból a magyarok kiszerettek! Ami okán komoly veszélye van annak, hogy ismét beleszeretnek a szocializmusba! Annak összes velejárójával együtt!
Persze a kiszeretőket a háttérhatalom már nem könnyen tudja mozgatni. Fizikai értelemben legalábbis nem. Okot sem tud arra, hogy a kiszeretők mozduljanak!
Hát a fiatalokat környékezi, fiatalok által! Azokat, akik a szocializmusból nem szerethettek ki életkoruk okán, de a RENDSZERVÁLTÁS – t mint fogalmat ismerik! Meg az ahhoz fűzött reményekről is hallottak. (Persze a 25 év szereplőinek viselt dolgait érzik a bőrükön, ezért könnyen rászedhetők!)
Rendszerváltásra készülődnek! Elmondanánk a demonstráló fiataloknak, hogy anno a rendszerváltás folyománya volt NATO és EU – tagságunk! Kötelezően szinte! Bele is rogytunk rendesen!
A most beígért rendszerváltásnak mi lenne a folyománya? Tagság a “Tammozsennüj Szojuzban”? Szövetség Oroszországgal? Gazdasági talpraállás?
Egy fenét! A NER – rendszerét váltanák le egy minden tekintetben megbízhatóbb, kiszámíthatóbb NEMZETKÖZI Rendszerére! Arra, aminek egyébként is tagjai vagyunk!
Azaz: megbízható szolganépet akarnak! Még mielőtt észbe kapna az ország népe! A fiatalság meg általában véve is hiszékeny!
Tudja ezt az ARCTALAN nagyon jól!