Moszkva, Washington, 2025. március 25. kedd (MB)

Moszkvában és Washingtonban kedden külön-külön közleményben tudatták, hogy az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott a Fekete-tengeri gabonaszállítások biztonságának szavatolásában, és a kereskedelmi hajók katonai célú felhasználásának tilalmában, valamint a hajók ellenőrzésében – jelentette a Magyar Békekör tudósítója kedd este.

A „fekete-tengeri kezdeményezésnek” nevezett 2022. évi gabonaexport megállapodás célja az volt, hogy elősegítse az ukrán gabona elszállítását a Fekete-tengeri kikötőkből, és normalizálja az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyák világpiaci exportját. A megállapodásban foglaltakkal ellentétesen a Nyugat az ukrán gabona nagy részét magának tartotta meg, nem engedte tovább a rászoruló országokba. A megállapodást azzal is megszegte, hogy nem teljesítette az orosz gabonaszállítással kapcsolatban vállalt kötelességét. Ezért Moszkva 2023 júliusában felmondta a megállapodást.

A Fehér Ház most közleményben jelentette be, hogy az Egyesült Államok segíteni fog Oroszországnak helyreállítani a mezőgazdasági termékek, és a műtrágya világpiaci exportját, csökkenteni fogja a szállítás biztosítási költségeit, és javítani fogja a szállítmányok kikötői engedélyezését, valamint a fizetési rendszerekhez való hozzáférést (SWIFT).

A Kreml keddi hivatalos közleményében szükségesnek tartotta leszögezni: Oroszország nem folytatja a fekete-tengeri gabonaüzletet a hajóira és a mezőgazdasági gépek szállítására vonatkozó szankciók feloldása nélkül.

Megfigyelők szerint, ha az USA teljesíti a rijádi tárgyaláson vállalt kötelezettségét, akkor lépést tesz az Oroszországgal szemben foganatosított szankciópolitika enyhítése felé.

A Fehér Ház közleménye szerint „intézkedéseken dolgoznak” az oroszországi és az ukrajnai energetikai létesítmények elleni csapások betiltása érdekében is. Mint ismeretes, Putyin Trumppal folytatott március 2-i telefonbeszélgetésén felajánlotta amerikai partnerének, hogy Oroszország 30 napig tartózkodna az ukrajnai energetikai létesítmények támadásától, ha Kijev is tartózkodik az orosz energetikai célpontok támadásától.

Az orosz felajánlást követően Ukrajna dróntámadást intézett a szudzsai gázelosztó és a krasznodari olajfinomító ellen, értésre adva, hogy nem ismeri el az amerikai-orosz részleges tűzszüneti kezdeményezést.

Az amerikaiak most igyekeznek rábírni Zelenszkijt a részleges tűzszünetre, bár ukrán részről még nem garantálták, hogy tudomásul veszik az amerikaiak oroszokkal kötött megállapodását.

Az orosz fél március 18. óta egyoldalúan tartózkodik az ukrajnai energiahálózat elleni támadásoktól.+++

Kiadta: Magyar Békekör