Moszkva, Washington, 2025. január 15. szerda (MB)

Világméretű csata folyik a sokpólusú világrend hívei és ellenzői között. Ebben a harcban a nyugati pólus körömszakadtáig ragaszkodik világuralmához, és megpróbálja megőrizni azt, hiszen a lopás mindig részét képezte a Nyugat eszköztárának – foglalta össze a Magyar Békekör tudósítója Szergej Lavrov orosz külügyminiszter keddi moszkvai sajtóértekezletén, a Nyugat demokráciával kapcsolatos újkori felfogását.

A Nyugat megrészegedett nagyságától, büntetlenségétől, és magára ruházott jogától, hogy alakítsa a világ minden népének jövőjét, ítéletet mondva más országok választási eredményei felett. Gátlástalan, agresszív módszerekkel elnyomja versenytársait, szankciókat alkalmaz a tisztességes versennyel szemben, és globális cselekedeteinek alapjává avatta őket.  A lopás mindig is része volt annak az eszköztárnak, amelyet a nyugati országok mások kárára igénybe vettek. Nekik a demokrácia csak azt jelenti, hogy azt csinálok, amit akarok – mondta az orosz diplomácia vezetője, és példaként említette az Északi Áramlat 2 gázvezeték felrobbantását.

Lavrov kitért arra, hogyan igyekszik megnehezíteni a leköszönő amerikai elnök a megválasztott Donald Trump dolgát. Mint tette Barak Obama három héttel Donald Trump első elnöki beiktatása előtt, kiutasítva az orosz diplomáciai képviseletek 120 alkalmazottját. A távozó amerikai kormány megpróbál piszkos trükköt alkalmazni Szerbiával szemben, követeli az orosz befektetések eltávolítását a szerb olajiparból. Oroszország sürgős konzultációt kért Belgráddal a követelésekről, és reméli, hogy a közeljövőben választ kap – tájékoztatott a miniszter. Biden büszke arra, hogy megerősítette a NATO-t, és megszerezte 50 ország támogatását Oroszország ellen, Ukrajnát használva megbízott hadviselőként – fűzte hozzá.

Trump volt az első nyugati politikus, aki őszintén elismerte, hogy a NATO rosszhiszeműen járt el, amikor számos olyan biztonsági megállapodást írt alá, amelyről előre tudta, nem fogja betartani, s őszintén megvallotta, hogy a NATO hazudott, amikor több ilyen dokumentumot írt alá Oroszországgal és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet keretében.

Moszkva konkrét javaslatokat vár a hivatalba lépő amerikai kormánytól egy csúcstalálkozó megtartásáról. “Készek vagyunk tárgyalni a most Ukrajnának nevezett ország biztonsági garanciáiról” – közölte Lavrov.

Mintegy Lavrov kijelentésére reagálva Pete Hegseth, leendő amerikai védelmi miniszter, a szenátus fegyveres szolgálatok bizottsága előtt történt keddi meghallgatásán közölte: a következő amerikai elnök, azon fog dolgozni, hogy az ukrajnai konfliktus rendezése a lehető legjobb legyen Kijevnek.

“Tudjuk, ki az agresszor. Tudjuk, ki a jó fiú. Szeretnénk, ha ez a lehető legelőnyösebb lenne az ukránok számára. De ennek a háborúnak véget kell vetni” – fűzte hozzá.

Az Ukrajnával kapcsolatos katona-diplomáciai mozgások érdekes mozzanataként Nyikolaj Patrusev, Putyin elnök tanácsadója a KP.RU-nak adott nyilatkozatában nem zárta ki, hogy Ukrajna 2025-ben megszűnik államként létezni. Különösen aggasztónak tartotta a neonáci ideológia és a féktelen oroszgyűlölet rákényszerítését Ukrajnára, hiszen ezzel tönkretették egykor virágzó ukrán városok, köztük Harkov, Odessza, Nyikolajev és Dnyepropetrovszk életét. +++

Kiadta: Magyar Békekör