A világpolitikai színtéren fontos változások és viták zajlanak, különösen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) körül. A legújabb hírek szerint Donald Trump csapata arra készül, hogy már 2025 januárjában, az új kormányzás kezdetén elindítja az Egyesült Államok kilépését a WHO-ból.

A hírt elsőként a Financial Times közölte, megerősítve a washingtoni Georgetown Egyetem globális egészségügyi professzora, Lawrence Gostin nyilatkozatát, aki szerint a kilépés valószínűleg már az első napokban megtörténik. A döntés hatalmas politikai és gazdasági következményekkel járhat.

Az Egyesült Államok az egyik legfontosabb finanszírozója a WHO-nak, a költségvetésének körülbelül 20%-át biztosítva. A kilépés nemcsak a pénzügyi alapokat érintené, hanem az egészségügyi szupremáciát is, hiszen a WHO költségvetése és globális hatása jelentős mértékben függ az amerikai hozzájárulástól. Bár a helyzetet pótolhatnák az oltásipari vállalatok, amelyek szintén a WHO legnagyobb támogatóinak számítanak, a háttérben lévő komolyabb kérdés, a “pandémiaszerződés” jövő évi elfogadása már más dimenziókat ölt.

A pandémiaszerződés, amely az egészségügyi szuverenitás drámai megvonását célozza, az Egyesült Államok támogatása nélkül elképzelhetetlen lenne. A WHO e szerződés keretében szeretné erősíteni globális hatalmát, hasonlóan ahhoz, ahogy a COVID-19 idején működtek, amikor számos ország egészségügyi politikája nemzeti hatáskörön kívülre került. A terv célja, hogy a jövőben a világ kormányai közötti egészségügyi döntéseket egységes globális szinten, a WHO irányítása alatt hozzák meg.

Donald Trump már 2020-ban kezdeményezte az Egyesült Államok kilépését a WHO-ból, de Joe Biden elnök döntése következtében a folyamatot visszavonták. Trump számára a WHO nemcsak egy pénzügyi, hanem egy politikai ellenfél is, számos alkalommal bírálta a szervezetet. A kilépési terv most ismét előtérbe került, és Trump támogatói szerint ez az egyetlen módja annak, hogy az Egyesült Államok megvédje saját egészségügyi szuverenitását.

Trump olyan személyeket nevezett ki egészségügyi kulcspozíciókba, akik szintén élesen kritizálják a WHO működését. Ilyen személy Robert F. Kennedy Jr., aki várhatóan az amerikai egészségügyi miniszter lesz, és aki az egészségügyi ügynökségek feletti kontrollt kívánja megszerezni.

A WHO nem kívánt közvetlenül kommentálni a Trump-kormányzat kilépésére vonatkozó terveire, de Tedrosz Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a decemberi sajtótájékoztatóján reagált a kérdésekre. Kifejtette, hogy a WHO kész megadni az Egyesült Államoknak a szükséges időt és teret az átmenethez, és hogy bízik abban, hogy az országok 2025 májusáig véglegesíteni tudják a pandémiáról szóló megállapodást. Tedrosz reményei szerint a globális egészségügyi együttműködés folytatódik, még ha az Egyesült Államok ki is lépne a szervezetből.


Miközben Trump kilépési terve nemzetközi színtéren zajlik, érdekes párhuzamot vonhatunk Magyarország helyzetével is. A magyar média nem számolt be arról, hogy a magyar kormány, amely rendszeresen hangsúlyozza nemzeti szuverenitásának védelmét, alig egy hónappal ezelőtt ismét elkötelezte magát a WHO globális tervei mellett. Szijjártó Péter külügyminiszter személyesen találkozott Tedrosz Gebrejeszusszal, aki köszönetet mondott Magyarországnak, hogy támogatja a WHO terveit és a jövő évi pandémiaszerződést.


Kapcsolódó cikkek:

https://www.szakacsarpad.com/p/rendkivuli-hir-trump-kilepteti-az-egyesult-allamokat-a-who-bol
https://www.ft.com/content/e6061ed5-2703-4b8a-9948-a557aaaf52c2