A görög külügyminisztérium azzal vádolja Törökországot, hogy sérti a nemzetközi jogot és Ciprus szuverén jogait egy gázmezőn a kitermelési munkálatok megakadályozásával.
A török haditengerészet nemrég megakadályozta, hogy ciprusi energiahordozók kitermelésére szerződött nyugati cégek földgáz után kutassanak egy területen, ami a török fél szerint Törökország felségterületéhez tartozik. A NATO-tagállamok közt annak kapcsán alakult ki konfliktus, hogy több NATO-tagállam is érdekelt a régió gázmezőinek feltérképezésében és kitermelésében, Törökország azonban saját felségterületeként kezeli a vitatott hovatartozású területeket.
A görög külügyminisztérium szerint a török fél “sérti a nemzetközi jogot és Ciprus szuverén jogait”, amikor megakadályozza a térségben kutatási munkálatok végzését.
“Felszólítottuk Törökországot, hogy a továbbiakban tartózkodjon az illegális cselekményektől és a nemzetközi jognak megfelelően tarsa be kötelezettségeit” – áll a külügyminisztérium közleményében.
Korábban Ciprus elnöke, Nikosz Anasztasziedisz szintén azt mondta; “meg fogja tenni a szükséges lépéseket”, miután Törökország nem engedte be a kutatóhajókat a kérdéses területekre.
A ciprusi elnök ugyanakkor azt is egyértelművé tette, hogy el fognak kerülni minden olyan lehetséges lépést, ami a helyzet eszkalálódásához vezetne.
A február elején történt incidens során az Eni olasz energetikai cég fúróhajóját állította meg a török haditengerészet, mintegy 50 kilométerre a tervezett céltól, amit a térségben zajló katonai tevékenységgel indokoltak.

http://www.hidfo.ru/2018/02/a-foldgaz-miatt-fordult-egymas-ellen-ket-nato-tagallam/



Újabb török-görög incidens az Égei-tengeren

A görög hatóságok azt állítják, hogy a török parti őrség megrongálta a görög parti őrség egy hajóját egy vitatott hovatartozású területen. Az incidens azt követően történt, hogy Törökország megfenyegette a görög védelmi minisztert.
Hétfőn éjjel újabb incidens történt az Égei-tenger egy vitatott hovatartozású területén; az incidens során a török partiőrség egy hajója ütközött egy török járőrhajóval, egy olyan helyen, ami szerintük Törökország felségterületéhez tartozik, a görögök szerint azonban Görögország része.
Az incidens során személyi sérülés nem történt, de a görög hajó megrongálódott – derült ki a Ekathimerini.com beszámolójából.
Törökországnak és Görögországnak régóta területi követelései vannak egymással szemben, de a katonai szövetség nem avatkozik be a két tagállam közt kibontakozó konfliktusba.
Törökország saját területeihez sorolja az Imia (török nevén Kardak) szigetet, és az utóbbi hét folyamán a török elnök tanácsadója azt mondta, “eltörik a kezét és lábát annak a görög politikusnak, aki be meri tenni a lábát erre a szigetre.”
A fenyegetés Yigit Bulut, Erdogan főtanácsadója részéről hangzott el, azt követően, hogy a görög védelmi miniszter megkísérelt látogatást tenni a vitatott hovatartozású területeken.
Korábban a török haditengerészet nyugati cégek földgázkitermelését is megakadályozta Ciprus közelében. A török államfő kedden a történtek kapcsán azt mondta, hogy Görögország, Ciprus és bármely nemzetközi vállalat Törökország felségvizeire való belépés nélkül kell folytassa korábbi tevékenységét, ellenkező esetben a török fegyveres erők készen állnak újra megakadályozni ezeket a kísérleteket.

http://www.hidfo.ru/2018/02/ujabb-torok-gorog-incidens-az-egei-tengeren/