Egyiptom már 2016 végén csatlakozhat az Eurázsiai Gazdasági Unió szabadkereskedelmi zónájához. Ennek lehetősége először februárban, Vlagyimir Putyin orosz államfő Kairóban tett látogatásakor került megvitatásra, miután az ország tavaly év végén benyújtotta a csatlakozási kérelmet. Mohamed Elbadri, Egyiptom oroszországi nagykövete szerint már megkezdődött a tárgyalási folyamat, de még mindkét fél vizsgálja az együttműködésben rejlő lehetőségeket, így a feltételek is nagymértékben módosulhatnak a következő egy év során.
Egyiptom eurázsiai integráció felé fordulását a nyugati országok Oroszország ellen hozott szankciói tették lehetővé; bizonyos termékek esetében hiány lépett fel, ami lehetővé tette, hogy nem-nyugati országok olyan mértékben lépjenek be az eurázsiai piacra, amiért már megéri egy hasonló jellegű megállapodást kötni. Bár a nyugati vezetők úgy gondolták, hogy a gazdasági nyomásgyakorlás ilyen formája a XXI. században, kapitalista környezetben is alkalmazható, a piac kiegyensúlyozta önmagát, és a szankciók egyedüli eredménye az lett, hogy nem-nyugati országok piaci előnyt szereztek a nyugati cégekkel szemben.
Ezekkel a feltételekkel azonban feltehetően tisztában voltak a szankciót erőltető amerikai döntéshozók. Az Egyesült Államoknak éppen az volt a célja az Oroszország ellen hozott szankciókkal, hogy az Európai Uniót gyengítse; a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmény létrehozása esetén ugyanis az európai vállalatok erős konkurenciát jelentenének az amerikai cégeknek. Alekszej Puskov, az orosz Állami Duma külügyi bizottságának vezetője március elején felhívta a figyelmet arra, hogy miközben az amerikaiak Oroszország elleni szankcióháborúba hajszolják az Európai Uniót, az USA továbbra is “pénzt csinál” az orosz piacból, és kiterjeszti Oroszországgal fennálló kereskedelmi kapcsolatait. Puskov elmondása szerint 2014 óta az USA és Oroszország közti kereskedelmi kapcsolatok több mint 7%-al bővültek, vagyis se a Krímben történtek, se az ukrán háború nem befolyásolta az amerikaiak üzleti döntéseit.
Az Eurázsiai Gazdasági Unió január 1-én kezdte meg működését, és intenzív gazdasági háború zajlik az egységes piac újraosztásáért. Ebben a gazdasági konfliktusban az Egyesült Államok ellenségként kezel minden szövetséges országot, amit az oroszellenes retorika ellenére az amerikai-orosz kereskedelmi kapcsolatok nagyarányú bővülése is mutat.

http://hidfo.ru/2015/06/egyiptom-mar-jovore-csatlakozik-az-eurazsiai-szabadkereskedelmi-zonahoz/